Проследихте на живо: Адриан Андреев – Миомир Кецманович 6-7(7), 4-6

Проследихте на живо: Адриан Андреев - Миомир Кецманович 6-7(7), 4-6

Адриан Андреев се изправя срещу намиращия се на 62-ро място в световната ранглиста Миомир Кецманович в първи кръг от основната схема на Sofia Open. Двубоят е втори в програмата на централния корт и ще започне не преди 18:00 ч., като преди това един срещу друг се изправят Беноа Пер и Алехандро Давидович Фокина.

Турнирът в София ще бъде трети от категория ATP за Андреев от началото на сезона. През януари третата ни ракета игра осминафинал в Анталия, а месец по-късно достигна до същата фаза в Сингапур. Последният турнир, в който българинът взе участие, бе Чалънджърът в Истанбул преди две седмици, където отпадна във втори кръг от квалификациите.

Андреев ще участва на Sofia Open за четвърти път, като досега не е преминавал първи кръг на основната схема.

В същото време Кецманович едва ли ще запомни с добро отминалото лято. Сърбинът бе елиминиран във втори кръг на Олимпийските игри, а на турнирите в Северна Америка записа четири поредни загуби, отпадайки още след първите си мачове във Вашингтон, Торонто и Синсинати, както и на US Open. Кецманович демонстрира известен прогрес на турнира в Нур-Султан миналата седмица, побеждавайки Фернандо Вердаско на старта, но на осминафиналите отстъпи пред Александър Бублик.

Коментар на живо:

1-0 – Кецманович спечели жребия и избра да посреща в първия гейм. Сърбинът опита да постави Андреев под напрежение, но допусна две поредни непредизвикани грешки, които помогнаха на третата ни ракета да спечели подаването си и да вземе водачеството.

1-1 – В началото на втория гейм Андреев се възползва от колебанията в играта на Кецманович и поведе с 30-15, но след това сърбинът подобри значително началния си удар и това му помогна да осъществи обрат и да възстанови равенството в сета.

2-1 – Българският тенисист отговори на предизвикателството на опонента си и заигра по-офанзивно, достигайки до геймпойнт. Той бе пропуснат след като Андреев улучи топката с рамката на ракетата си, но веднага след това софиянецът показа завидно самообладание и пласира два чудесни сервиса, с които не остави шансове на Кецманович и отново поведе при 2-1.

2-2 – Изправен пред възможността да допусне ранен пробив, Кецманович започна да рискува доста повече на първи сервис. Тактиката на сърбина се отплати и той успя да държи разиграванията под свой контрол, като по този начин изравни резултата за втори път.

3-2 – Петият гейм отново изобилстваше от дълги разигравания и атаки от основната линия. В тях Андреев отново показа повече прецизност и успя да спечели и третия си сервис гейм.

3-3 – Радостта на българина обаче не продължи дълго, тъй като Кецманович изигра най-силните си минути от началото на двубоя и отново изравни, записвайки гейм на нула.

4-3 – Андреев започна добре седмия гейм и поведе с 30-15, но впоследствие допусна двойна грешка. Това обаче не наруши ритъма му и той осъществи две много добри атаки, като и този път не позволи сервисът му да бъде пробит и направи нова крачка към спечелването на сета.

4-4 – Кецманович обаче отговори с втори пореден сервис гейм на нула и така паритетът се запази и при 4-4.

5-4 – В деветия гейм се потвърди тенденцията повечето дълги разигравания да завършват в полза на Андреев. При 15-15 Кецманови пласира зрелищен уинър по правата, с който си заслужи аплодисментите на третата ни ракета. След това обаче сърбинът допусна две поредни непредизвикани грешки и това помогна на неговия опонент да се доближи до спечелването на откриващата част.

5-5 – Началният удар на Кецманович отново му позволи да диктува разиграванията при негов сервис и сърбинът не сгреши и в петия си сервис гейм, спечелвайки подаването си на 15.

5-6 – Пробив, Кецманович – В първото разиграване от единадесетия гейм Кецманович бе принуден да се защитава, но въпреки това успя да спечели точка след топка в аут на Андреев. Това очевидно повлия на българина, който сгреши и при следващите си две атаки и така опонентът му натрупа аванс от 40-0. Третата ни ракета спаси първия брейкпойнт с много добър форхен по диагонала, но Кецманович се възползва от втората си възможност и реализира много важен пробив за 6-5.

6-6 – Пробив, Андреев – Изправен пред съвсем реалната опасност да загуби сета, Андреев започна да атакува доста по-агресивно и се измъкна от тежката ситуация по най-добрия начин – с пробив на нула, и така се стигна до тайбрек.

6-7 – Сет, Кецманович – Кецманович на два пъти осъществи мини пробив – първо за 2-0, а след това за 5-3, но и в двата случая Андреев успя да възстанови равенството. Впоследствие сърбинът стигна до сетбол, но третата ни ракета успя да избегне опасността. Андреев също имаше възможност да спечели сета, но Кецманович възстанови равенството с много прецизен бекхенд уинър по правата.Непредизвикана грешка на третата ни ракета донесе нов сетпойнт на Кецманович, който този път се възползва от предоставения му шанс и надделя със 7-6(7) в първата част.

Втори сет:

0-1 – В началото на втората част сервисът на Кецманович отново започна да създава проблеми на Андреев и сърбинът успя пръв да поведе в резултата.

0-2 – Пробив, Кецманович – Андреев опита да накара сърбина да мина в отбранителна позиция, но допусна няколко грешки и световният номер 62 поведе с 40-15. Българският тенисист обаче спаси и двата брейкпойнта с добро излизане на мрежата и качествено воле, след което отрази още една точка за пробив. Кецманович обаче продължи да владее инициативата и в крайна сметка успя да стигне до ранен брейк и да удвои преднината си в сета.

0-3 – Пробивът даде огромна доза самочувствие на Кецманович и той започна да атакува много по-уверено. Сърбинът спечели на нула следващото си подаване и по този начин натрупа комфортен аванс от 3-0.

1-3 – Кецманович поведе и в четвъртия гейм, но Андреев не позволи на опонента си да реализира втори пореден пробив и прекъсна серията му.

1-4 – Българинът можеше отново да завърже интригата в сета, след като в петия гейм стигна до точка за пробив. Кецманович обаче демонстрира много добра игра в защита и осъществи няколко контраатаки, с които успя да преодолее съпротивата на Андреев, увеличавайки преднината си на 4-1.

2-4 – Андреев обаче бе решен да не се предава без битка и редуцира пасива си с гейм на нула.

2-5- Българинът продължи да играе добре и в седмия гейм стигна до три поредни точки за пробив, но след това в играта му настъпи осезаем спад и той не успя да се възползва от нито една от тези възможности. Впоследствие Кецманович отрази още една точка за пробив преди в крайна сметка да осъществи пълен обрат и да се доближи само на гейм от победата.

3-5 – Сърбинът опита да приключи бързо двубоя, но тази припряност му изигра лоша шега и Андреев намали резултата на 5-3.

4-5 – Пробив, Андреев – Силното представяне на третата ни ракета продължи и той реализира първия си пробив в сета, редуцирайки пасива си до само един гейм. След края на гейма обаче Андреев поиска медицинско прекъсване заради разтежение.

4-6 – Гейм, сет и мач, Кецманович – Българинът се завърна на корта, но принудителното прекъсване видимо наруши игровия му ритъм. Това помогна на Кецманович да запише решаващ пробив, с който оформи крайното 7-6(7), 6-4 след 1 час и 49 минути на корта в „Арена Армеец“.