Един от водещите български тенисисти – Александър Лазаров, се изказа доста критично относно т.нар. „Ускорена програма“ на ATP и ITF. Тя е част от реформите, засягащи Чалънджър турнирите, чиято цел е да предостави повече възможности на младите играчи да се изкачат в ранглистата.
Тенисистите, завършили 2022 г. в Топ 10 на юношеската ранглиста, ще могат да участват в основната схема на осем Чалънджър турнира догодина, докато тези от 11о до 20-о място ще имат възможност да се изявят в квалификациите. Президентът на ATP Андреа Гауденци, както и този на ITF – Дейвид Хагърти, са убедени, че това е правилния път за развитието на тениса. Лазаров обаче е на друго мнение.
„Не съм почитател на това. Бих могъл да кажа много неща, но знам, че ще разстроя доста хора. Искате да направите живота на младите по-лесен, но всъщност ги правите слаби, разглезени и неподготвени за живота. Тенисът се променя, както и спортът като цяло, но не по начина, по който някога се надявах, че ще се случи. Много лошо“ – написа четвъртата ни ракета в публикация в Instagram.
„Знаете ли какво? Вече изобщо не ми пука! Нека ви споделя своето искрено и брутално мнение. Всичко е много по-дълбоко, плашещо и прецакано, отколкото изглежда. Това, което в действителност се случва в нашия „невероятен“ свят, е непрестанна демонстрация на сила, авторитет и нарастваща нужда от манипулация. Ще използвам тази глупост с „Ускорената програма“ на ATP като пример. Най-лесният начин да манипулираш някого е да му създадеш „идеална среда“. Всички искат да прескочат Фючърсите и квалификациите, т.нар. „гадна част от тениса“. Там, където печелиш по 70 евро за победа в основната схема, а организаторите много рядко предлагат хотел, къдто нощувката да е на по-ниска цена“.
„Това е брутален порочен кръг, от който може никога да не излезеш. В същото време обаче цялото това нещастие калява характера. Не е красиво, но в живота нищо хубаво не идва лесно. Трябва да минеш през много неща и да разбереш много неща. Какво се случва, когато отнемеш всичко това от тези деца? Те стават заблудени, високомерни и неуважителни. Започват да се държат зле, да се карат с треньорите и родителите си и да правят сцени по време на мачове“.
„Най-лошото е, че вината за това не е тяхна, но те понасят критиките което още повече влошава нещата. Следват стресът, депресията… Досещате се за какво говоря. Тенисът не е какъвто беше – комерсиализира се все повече, парите играят все по-важна роля и всяко следващо поколение става все по-непривлекателно за зрителите. Аз никога няма дас е променя и няма да толерирам това, но отдадох живота си на този спорт и ще играя, докато мога. Правя го от любов, а любовта ми е силна“ – завърши осминафиналистът от Sofia Open.


