Лазаров даде преднина на България в сблъсъка с Нова Зеландия

Купа „Дейвис“, плейоф за Световна група I

Нова Зеландия – България 0-1

Аджийт Рай – Александър Лазаров 6-7(1), 2-6

Отборът на България започна по най-добрия начин плейофния си сблъсък с Нова Зеландия за влизане в Световна група I на Купа „Дейвис“. Александър Лазаров даде преднина на „лъвовете“ след победа над първата ракета на домакините Аджийт Рай (№456). Българинът се озова в трудна ситуация в края на първия сет, когато допусна изравняване от 5-3, но въпреки това успя да задържи контрола върху мача и записа напълно заслужен успех.

В следващия мач от програмата Димитър Кузманов ще се изправи срещу световния №576 Киринпал Пану.

Лазаров бе поставен под сериозно напрежение при 1-1, когато му се наложи да спасява четири брейкпойнта, преди в крайна сметка да спечели подаването си. Постепенно българинът се адаптира към играта на опонента си и това му позволи да направи много важна крачка към спечелването на сета, реализирайки пробив за 5-3.

Рай успя да върне брейка и да възстанови равенството, като в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него обаче Лазаров не остави никакви шансове на лидера на домакините. Световният №301 направи чудесна серия от шест безответни точки и по този начин приключи без напрежение гейма, надделявайки със 7-6(1) в първата част.

Доминацията на Лазаров продължи и в началото на втория сет. Българинът не даде точка в първите два гейма, преди Рай да редуцира пасива си. Новозеландецът имаше възможност да изравни резултата, но Лазаров спаси два поредни брейкпойнта и спечели подаването си, а в петия гейм, който бе най-дългият и оспорван в мача, българинът нанесе още един тежък удар по амбициите на своя опонент, пробивайки за 4-1.

Втората ракета в състава на България продължи да играе с много агресия и самочувствие и се доближи само на гейм от победата, след подаване на нула. Рай опита да отговори на предизвикателството, но Лазаров не позволи водачеството му да бъде застрашено и триумфира със 7-6(1), 6-2 след час и половина на корта.