Донски и Донев отпаднаха от турнирите в Монастир и Кайро

ITF M15 Монастир, първи кръг

Александър Донски – Джонатан Мрида 5-7, 7-6(5), 6-7(4)

ITF M15 Кайро, първи кръг

Габриел Донев – Карлос Санчес Ховер 1-6, 2-6

Александър Донски приключи участието си на тазседмичния турнир на ITF в Монастир след загуба в три сета от 581-вия в световната ранглиста Джоната Мрида. Мачът бе много равностоен, като българинът има всички основания да съжалява, че не напусна корта като победител.

Донски бе по-агресивен на начален удар и записа повече асове от шведския тенисист (12-8), но и направи много повече двойни грешки (8-2). Българинът бе по-резултатен на сервис (85-80), но неговият опонент реализира един пробив повече (3-2) и това се оказа решаващо за изхода от двубоя.

Мачът започна отлично за Донски, който в началото напълно владееше инициативата и сравнително лесно натрупа преднина от 3-0. Българинът съхрани разликата от три гейма до 5-2 и спечелването на сета изглеждаше формалност. Мрида обаче направи измумителна серия от пет поредни спечелени гейма, пробивайки два пъти сервиса на Донски, и триумфира със 7-5 в първата част.

Вторият сет до голяма степен се разви по аналогичен начин – Донски и Мрида спечелиха първите си две подавания, след което българинът осъществи пробив и поведе с 5-2. Световният №611 обаче отново не успя да задържи преднината си и позволи на шведа да изравни резултата, а впоследствие се стигна до тайбрек. Донски натрупа аванс от 4-0, но след това в играта му отново настъпи спад и позволи на опонента си да редуцира пасива си до само една точка. Въпреки това обаче, българинът устоя на натиска и спечели сета със 7-6(5).

Заключителната част бе най-оспорваната в мача, като и двамата опоненти спечелиха всичките си подавания и мачът трябваше да бъде решен след нов тайбрек. Мрида поведе с 4-1, но след това Донски върна интригата, като намали на 4-3. Българинът обаче не успя да осъществи обрат и загуби драматичния сблъсък с 5-7, 7-6(5), 6-7(4) след 3 часа и 19 минути на корта.

В същото време Габриел Донев претърпя болезнено поражение от намиращия се на 582-ро място в световната ранглиста Карлос Санчес Ховер в първия кръг на турнира на ITF в Кайро. Испанецът поведе с 2-0 след ранен пробив, но Донев успя да намали изоставането си, като спечели третия гейм. Това обаче бе последният позитивен момент за него до края на сета и Ховер надделя категорично с 6-1.

Втората част не протече по мнгоо по-различен начин. Донев отново се оказа изоставащ с 0-2, но в хода на сета успя да редуцира пасива си до 2-3. В следващите три гейма обаче Ховер даде само пет точки на българския тенисист и по този начин оформи крайното 6-1, 6-2 в своя полза, след едва 62 минути игра.