Александър Лазаров е на 1/4-финал в Анталия след обрат срещу италианец

ITF M15 Antalya (Турция), втори кръг

Александър Лазаров – Лучано Дардиери 2-6, 6-1, 7-6(6)

Александър Лазаров се класира за 1/4-финалите на турнира на ITF в Анталия след победа в три сета над 958-мия в света Лучано Дардиери. Българинът бе доста агресивен на сервис, като записа повече асове (4-3), но и направи повече двойни грешки от своя опонент (4-1). Двамата противници бяха напълно равностойни, като реализираха по четири точки за пробив, но решаващият компонент се оказаха спечелените на първи сервис точки. Там Лазаров имаше леко предимство, като реализира 67% успеваемост срещу 59% за Дардиери.

В следващата фаза третата ни ракета ще се изправи срещу Алехо Лингуа Лавален от Аржентина, който понастоящем заема 791-во място в световната ранглиста.

Лазаров влезе в мача като фаворит, но в първия сет младият италианец направи прогнозите на пух и прах. Дардиери показа чудесен тенис, като поведе с 5-0 и по този начин на практика реши сета в своя полза. Лазаров реализира пробив и намали резултата на 5-2, но след това неговият опонент отново вдигна темпото и успя да спечели гейма, който му бе необходим за успеха в сета.

Българинът много бързо преодоля разочарованието от кошмарния за него първи сет и втората част премина при разменени роли. Този път Лазаров беше този, който напълно диктуваше темпото и не оставяше шансове на противника си, като натрупа много комфортна преднина от 5-0. Дардиери записа „почетен“ гейм, но това само отложи неизбежното и третата ни ракета изравни резултата в мача.

Заключителният сет бе много драматичен и оспорван, като италианецът на три пъти повеждаше в резултата, но Лазаров не му позволи да натрупа преднина. Точно обратното – българинът бе този, който пръв успя да реализира пробив, обръщайки резултата от 2-3 до 5-3 в своя полза.

Мачът изглеждаше решен, но точно тогава в играта на Лазаров настъпи внезапен спад и това позволи на неговия опонент да обърне развоя на мача, спечелвайки три поредни гейма за 6-5. Родният тенисист обаче отново намери ритъма си и спечели дванадесетия гейм, довеждайки мача до тайбрек.

В него Лазаров поведе с 4-1 след ранен пробив, но след това Дардиери направи много силна серия и обърна резултата до 5-4 в своя полза. Българинът не се смути и отново реализира пробив, след което неговият опонент изравни за 6-6. В решаващите мигове обаче Лазаров бе много по-прецизен и спечели следващите две точки, като по този начин стигна до победата в мача след 2 часа и 8 минути игра.

Другият ни представител в турнира, 18-годишният Васил Димитров, отпадна от надпреварата след поражение с 0-6, 1-6 от третия поставен в схемата Владислав Орлов от Украйна, който заема 369-о място в световната ранглиста.