Александър Лазаров се класира за 1/4-финалите в Анталия, Донски отпадна

ITF M15 (Анталия), втори кръг

Александър Лазаров – Драгош Мадарас 6-3, 3-6, 6-3

Александър Донски – Холгер Рюне 7-5, 3-6, 3-6

Александър Лзаров се класира за 1/4-финалите на турнира на ITF в Анталия след победа в три сета над 777-ия в света Драгош Мадарас от Швеция. За разлика от вчерашния си мач този път българинът пропусна възможността да запише чиста победа, но в заключителния сет отново бе на висота и попадна сред най-добрите осем в турнира.

Там българинът ще се изправи срещу победителя от мача между четвъртия поставен Евгени Тюрнев (№423 в световната ранглиста) и италианеца Джовани Орадини (№1181).

Лазаров имаше леко предимство по отношение на спечелените на първи втори сервис точки, а в хода на мача реализира един брейкпойнт повече от своя опонент (5 от 11 за Лазаров срещу 4 от 8 за Рюне). Макар превъзходството на българина по тези показатели да не бе голямо, тяхната съвкупност бе достатъчна, за да направи решаващата разлика в мача, който бе много равностоен.

Двамата опоненти си размениха по един гейм в началото на мача, след което Лазаров пръв стигна до пробив и натрупа комфортна преднина от 4-1. Рюне върна интригата като на свой ред проби за 3-4, но родният тенисист не изпусна контрола върху сета и реализира нов пробив, с който приключи първата част при 6-3 в своя полза.

Вторият сет започна с пробив за Мадарас, но третата ни ракета се измъкна от трудната ситуация и изравни за 2-2. Двамата с шведа си размениха по още един гейм, след което в играта на Лазаров настъпи вензапен спад, от който неговият опонент се възползва. При 3-3 Мадарас реализира пробив и спечели три поредни гейма, като по този начин изравни резултата в мача.

В началото на третия сет Лазаров успя на два пъти да излезе напред в резултата, но неговият опонент не му позволи да пробие. Това все пак се случи и българинът взе много важно предимство от 4-2, доближавайки се значително до спечелването на мача. Мадарас намали пасива си като спечели седмия гейм, но след това Лазаров беше безупречен и оформи крайното 6-3, 3-6, 6-3 в своя полза след 1 час и 54 минути игра.

Другият българин в надпреварата – Александър Донски, не успя да преодолее седмия поставен Холгер Рюне и отпадна от турнира. Донски започна добре мача и спечели първия сет, но след това датчанинът показа по-голяма физическа издръжливост и това му помогна да осъществи пълен обрат в мача, продължил два часа и половина.