Алкарас и Синер с много трудни трисетови победи

Mutua Madrid Open, осминафинали
Карлос Алкарас – Ян-Ленард Щруф 6-3, 6-7(5), 7-6(4)
Яник Синер – Карен Хачанов 5-7, 6-3, 6-3

Карлос Алкарас и Яник Синер продължават участието си в Мадрид след много трудни мачове на осминафиналната фаза. И двамата бяха въвлечени в трисетови битки, които съумяха да спечелят.

Двама от големите фаворити в турнира играеха по едно и също време. В повторение на финала от миналата година Алкарас надделя с 6-3, 6-7(5), 7-6(4) над Ян-Ленард Щруф. Синер пък се справи с Карен Хачанов след обрат 5-7, 6-3, 6-3.

Алкарас получи много труден тест в лицето на германеца, който бе в серия от шест поредни победи след титлата в Мюнхен, която бе и дебютна за него в АТР тура. 20-годишният испанец изигра най-силния си сет от началото на турнира, за да спечели първата част, а след постигнатият пробив в началото на втората част мачът изглеждаше рутинен за него. Щруф обаче съумя да върне пробива, след което и да обърне тайбрека от 1-3 точки.

В третия сет Алкарас отново можеше да приключи по-лесно, но при 5-3 пропусна четири мачбола и допусна да бъде изравнен. Отново се стигна до тайбрек, в който разликата бе малка, но все пак след 2 часа и 50 минути Карлитос реализира петия си мачбол.

„Честно казано, този мач ми напомни на миналогодишния. Беше много трудно от първата до последната точка. Бе страхотна битка и бе трудно. За мен бе трудно да се справя с емоциите, да овладея определени моменти, различни моменти в мача. За мен бе трудно, след като сервирах за мача и водех с 40/0, но съм доволен, че в крайна сметка това не повлия на играта ми, продължих да се боря. Това има значение и съм щастлив, че спечелих“, коментира победителят. За Алкарас предстои мач срещу седмия поставен Андрей Рубльов.

За поставения под №1 Синер осминафиналът също се оказа първият голям тест в турнира. Италианецът реагира добре, след като за първи път от началото на турнира загуби сет. Хачанов имаше своите шансове в решителния сет, но Синер спаси и двата му брейкбола при 0-1 и 1-2, след което проби в петия гейм и до края не даде шансове на съперника си.

„Имах проблеми, когато имаше брейкболи в началото на третия сет. Преодолях ги, сервирах много добре. След това се почувствах малко по-добре, така че съм много щастлив. Да видим какво ми предстои в следващия кръг“, коментира Синер, който се превърна в единствения тенисист, достигал до четвъртфинал на всеки един от първите четири Мастърс турнира през годината.

Той призна, че не е напълно възстановен след проблемите в хълбока, които изпитваше в предишния си мач срещу Павел Котов. „Ако погледна назад, изиграх много мачове и нямах много време за почивка, така че това е нормално. Занм го. Ако се чувствах по-зле от вчера, тогава щях да се замисля (дали да играя), но ако имам шанс да преодолея такива ситуации в началото на кариерата ми, искам да опитам. Със сигурност не съм на 100% физически. Утре имам почивен ден, когато може да ми помогне.“

След 28-ата си победа за годината Синер очаква в следващия етап Феликс Оже-Алиасим, който постигна една от най-големите си победи в последната година след 6-4, 7-5 срещу Каспър Рууд.