Димитър Кузманов е на финал в Познан след драматичен успех

ITF M25, Познан (Полша), 1/2-финал

Димитър Кузманов – Йеле Селс 5-7, 6-3, 6-4

Димитър Кузманов достигна до финала на турнира на ITF в Познан след победа с 5-7, 6-3, 6-4 над холандеца Йеле Селс. На българина му се наложи да прави обрат, но въпреки това показа не само несломим дух, но и динамична и разнообразна игра, с което си заслужи мястото в мача за трофея.

Първият сет бе много инересен и оспорван, като и двамата опоненти не щадяха сили на корта. Кузманов допусна няколко непредизвикани грешки, но на свой ред Селс изпитваше затруднения с първия си сервис. При резултат 3-3 нидерландецът осъществи пробив и поведе с 5-3, като на този етап сетът изглеждаше решен.

Кузманов обаче внезапно вдигна значително темпото и определено хвана опонента си неподготвен. Българинът върна пробива и изравни резултата, но в следващия два гейма Селс демонстрира повече прецизност във възловите моменти и в крайна сметка спечели сета със 7-5. Това бе първи загубен сет за Кузманов от началото на турнира.

Вторият сет започна с гейм за Кузманов, но Селс бързо намери ритъма си и реализира пробив, който му донесе водачеството с 2-1. От този момент нататък обаче българинът бе господар на корта, като даде на опонента си само един гейм до края на сета и заслужено спечели с 6-3.

Българинът продължи добрата си серия в заключителния сет, като успя да поведе с 2-0. Този път обаче бе ред на нидерландеца да навакса два гейма пасив и резултатът бе изравнен. Двамата си размениха по още един гейм, след което българинът стигна до много важен пробив и поведе с 5-3. Селс намали изоставането си, а в десетия гейм подложи Кузманов на много сериозен натиск.

Втората ни ракета обаче не се огъна и затвори сета при 6-4, като по този начин си спечели място в мача за трофея. Там Кузманов ще се изправи срещу представителя на домакините Каспер Зук, който по-рано днес победи в три сета друг нидерландец – Тим ван Рийтховен.