Димитър Кузманов се класира за 1/8-финалите на Чалънджър турнира в Лисабон

Lisboa Belem Open (Лисабон), първи кръг

Димитър Кузманов – Федерико Ферейра Силва 7-5, 6-3

Димитър Кузманов започна участието си в основната схема на турнира от веригата ATP Challenger в Лисабон с победа в два сета над представителя на домакините Федерико Ферейра Силва. Втората ни ракета има всички основания да е доволен от днешното си представяне и да очаква с оптимизъм следващия си мач в португалската столица.

Мачът започна вихрено за Кузманов, който реализира ранен пробив и бързо взе контрола върху мача, като поведе комфортно с 3-0. Силва намали пасива си след силен четвърти гейм, но веднага след това българинът отново проби и направи преднината си 5-1.

Кузманов вече се виждаше като победител в сета, но неговият опонент имаше съвсем различни планове. Силва вдигна рязко темпото и атаките му започнаха да стават все по-мощни и прецизни, като това причиняваше големи проблеми на Кузманов. Португалецът върна един гейм, а в осмия спаси сетбол на Кузманов и намали пасива си до 3-5.

Силва продължи да доминира и спечели още два безответни гейма, като по този начин възстанови равенството в сета при 5-5. За щастие в единадесетия гейм Кузманов се вдигна от тежкия нокдаун и отново поведе в резултата, след което навакса пасив от 15-30 за да оформи крайното 7-5 и да спечели инфарктния първи сет след 72 минути игра.

Португалецът поведе с 40-0 в началото на втория сет, но Кузманов показа железни нерви и осъществи пълен обрат, след което записа пробив и поведе с 2-0. Веднага след това обаче Силва изигра един от най-силните си периоди в мача, като в следващите два гейма даде само една точка на българина и изравни геймовете.

Кузманов обаче показа, че е научил урока си от първия сет, и отново стигна до пробив, като възстанови разликата от два гейма в своя полза при 4-2. Силва намали пасива си, а в маратонския осми гейм, продължил 11 минути, българинът пропусна три точки за пробив преди все пак да успее да се наложи и да поведе с 5-3. Португалецът не спря да се бори и в следващия гейм отрази два мачпойнта, но третият опит се оказа щастлив за Кузманов и той успя да спечели със 7-5, 6-3 и по този начин да си осигури място на 1/8-финалите.

Там втората ни ракета ще се изправи срещу французина Бенжамен Бонзи, който понастоящем е №194 в световната ранглиста. Според предварителната програма мачът е в сряда (14 октомври) от 12:00 ч.