Кузманов беше много близо, но не стигна до първа Чалънджър титла

Zadar Open, финал

Димитър Кузманов – Никола Милойевич 6-2, 2-6, 6-7(5)

Димитър Кузманов беше изключително близо, но за съжаление не успя да се пребори за първата си Чалънджър титла. В Задар, в първия си изобщо финал на това ниво, ракета №2 на България загуби с 6-2, 2-6, 6-7(5) от сърбина Никола Милойевич, който е с над 100 позиции пред него в световната ранглиста, след мач, продължил над 3 часа.

Кузманов имаше всички шансове да ознаменува страхотната си седмица и с първи Чалънджър трофей, но в решителния трети сет не успя да използва по най-добрия начин шансовете си. На няколко пъти сърбинът като по чудо се задържаше в резултата, а накрая беше малко по-прецизен в решителния тайбрек.

За него това е общо трета титла на това ниво, докато Кузманов ще трябва да преглътне разочарованието на това, че бе изключително близо до големия успех. Въпреки това отличната седмица в Задар ще доведе до значителен прогрес за Мико в световната ранглиста. В понеделник той ще бъде №241 в света, с което ще подобри рекордната си позиция, която до момента беше №250. Това го поставя и в позиция, чрез която по всяка вероятност ще може да играе на квалификациите за Ролан Гарос. Кузманов бе превърна в първия българин на финал на това ниво от 2011-а година насам, когато Григор Димитров спечели надпреварата в Шербург.

Началото на мача беше повече от мечтано – Кузманов сервираше много уверено и взимаше с лекота подаванията си, а в същото време използва първия си брейкбол, за да поведе с 4-2. В следващия гейм той отрази и шанс за рибрейк, след което с втори пореден пробив сложи край на сета.

Милойевич отиде до съблекалните след края на първата част и се завърна на корта десетина минути по-късно. Това повлия на концентрацията на българина, който допусна да бъде пробит на старта на втория сет. Последва рибрейк на 0, но Милойевич отново проби за 2-1, а ключов се оказа четвъртият гейм. В него сърбинът отрази три брейкбола и след пет равенства се добра до успеха за 3-1. До края на сета Кузманов така и не успя да спечели подаването си и закономерно той приключи след 6-2 за съперника.

Като че ли изглеждаше сигурно, че голямата битка ще бъде в решителния сет и това се оказа точно така. Той започна с четири маратонски гейма, в които Милойевич отрази два брейкбола, а Кузманов един. Чак в петия гейм пловдивчанинът промени тази ситуация с гейм на 0, след който при 15-40 с превъзходна къса стигна и до предимство от 4-2. В последвалия седми гейм обаче световният №148 успя да стигне до връщане на брейка след хубав лоб при третия си брейкбол, което го постави в печеливша позиция.

И в следващия гейм Кузманов имаше чудесни шансове да пробие след два печеливши минаващи удара и перфектен форхенд от движение. Милойевич спаси и двата брейкбола, както и третия, до който съперникът му стигна, за да се добере до равенство.

В деветия гейм българинът успя да спечели три поредни точки от 15-30 и така да накара сърбина да сервира за оставане в мача. Той не трепна, а след това за първи път поведе в сета, пробивайки от 40-15 след няколко непредизвикани грешки на съперника си. Милойевич сервираше за мача, но Кузманов отново отказа да се предаде. След ретур уинър по правата българинът стигна до два брейкбола при 15-40, а при втория грешката на сърбина вкара мача в тайбрек.

Той започна силно за по-високоранкирания, който поведе с 3-0. Смяната на полетата бе при 4-2, а след това бекхендът на сърбина отиде в мрежата и така минипробивът бе върнат. Дълго разиграване и слайс бекхенд в мрежата обаче върнаха аванса на Милойевич. Стигна се до 6-5, когато сърбинът имаше мачбол на сервис на Кузманов. За съжаление в последвалото разиграване българинът направи фаталната грешка и така победата отиде на сметката на съперника му.