Кузманов достигна до първия си финал на ниво Чалънджър

ATP Challenger Задар, полуфинал

Димитър Кузманов – Нерман Фатич 6-2, 2-0 (отк. Фатич)

Димитър Кузманов достигна до първия си финал на ниво Чалънджър след нов силен мач и победа над 381-вия в света Нерман Фатич. Българинът спечели убедително първия сет, след което неговият опонент се оттегли заради контузия при резултат 2-0 във втория. С днешния успех Кузманов ще се доближи значително до Топ 240 в ранглистата и ще има съвсем реални шансове за участие в квалификациите на Ролан Гарос.

В мача за трофея втората ни ракета ще се изправи срещу световния №148 Никола Милойевич, който по-рано днес победи 276-тия в ранглистата Лукас Клайн с 6-4, 4-6, 6-2.

Българинът имаше най-сериозно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (24-13), като в същото време бе по-резултатен и на сервис (27-23). Кузманов реализира три от седемте си точки за пробив (43%), докато Фатич не успя да оползотвори нито един от двата брейкпойнта, които се откриха пред него.

Кузманов успя да спечели дългият и оспорван откриващ гейм, в който навакса пасив от 0-30, но Фатич бързо възстанови равенството. Българинът обаче си върна водачеството при 2-1, след което реализира първия пробив в мача, спечелвайки маратонския четвърти гейм, продължил повече от 10 минути. Кузманов осъществи обрат от 15-40, след което пропусна два брейкпойнта преди в крайна сметка да успее да се наложи над босненеца.

Втората ни ракета продължи да играе по-добре и спечели трети пореден гейм преди Фатич да прекъсне серията му и да нали резултата на 4-2. Кузманов обаче бързи си върна контрола върху сета и спечели седмия гейм, след което стигна до два поредни сетпойнта. Тя бяха спасени от Фатич, но пловдивчанинът продължи да поставя опонента си под напрежение и успя да реализира третата си възможност, приключвайки сета при 6-2 в своя полза.

На Кузманов му се наложи да спасява брейкпойнт в откриващия гейм на втория сет, но успя да се измъкне от трудната ситуация и да спечели подаването си. Българинът запази добрия си ритъм и увеличи аванса си на 2-0 след като за трети път в мача успя да пробие сервиса на Фатич. Това се оказа последният гейм в мача, тъй като босненецът се оттегли заради травма и по този начин Кузманов спечели сблъсъка с 6-2, 2-0 след 1 час и 7 минути игра.