Кузманов отстъпи в драматичен четвъртфинал в Оейраш

Oeiras Open 2, четвъртфинал
Димитър Кузманов – Зденек Колар 1-6, 6-0, 6-7(6)

Димитър Кузманов бе много близо до класиране на полуфинал на Чалънджър турнира в Оейраш, но в крайна сметка загуби драматичния мач с втория в схемата Зденек Колар – 1-6, 6-0, 6-7(6).

Статистиката на двубоя говори за равностоен мач като двамата често си разменяха моментното преимущество на корта. В крайна сметка и българинът, и чехът реализираха по 4 пробива, но Кузманов имаше цели 12 възможности спрямо 5 на съперника, който бе по-ефективен. В края на мача пловдивчанинът успя да върне пробив и се добра до тайбрек, но в него грешка при третия мачбол на съперника сложи край на срещата.

За втората ракета на България това бе втори турнир в Оейраш, след като на първия загуби във втори кръг. Това бе и вторият му четвъртфинал през сезона след турнира в Бенгалуру, където достигна до финал.

Кузманов остава на Иберийския полуостров като ще замени Оейраш с Мадрид, където през следващата седмица ще участва на друг Чалънджър турнир, в който ще участват и имена като Фелисиано Лопес, Фернандо Вердаско и Тиаго Монтейро.

Мачът срещу Колар започна лошо за българина, който изостана с 0-4 в първия сет, въпреки че и четирите гейма бяха равностойни, но всеки един от тях бе спечелен от Колар. Оттам насетне обратът изглеждаше труден, а частта завърши с трети брейк на сметката на втория в схемата.

Отговорът бе впечатляващ – сет на 0 в полза на Кузманов за малко над 30 минути, в които не даде нито един геймбол на съперника си.

Във втората му половина Колар вече мислено се настройваше за решителната част и още в началото ѝ показа много по-концентрирана и равностойна спрямо съперника си игра. Важният момент за чеха бе в откриващия гейм, когато отрази поредните два брейкбола на Кузманов. Впоследствие мачът навлезе в кратък период, в който и двамата печелеха лесно подаванията си.

Вторият в схемата постигна ценен пробив за 5-3, който му даде възможност да сервира за мача. Мико обаче демонстрира типичния си непримирим дух и успя да върне пасива в последния възможен момент.

След по още един спечелен сервис гейм двамата стигнаха до тайбрек, в който минипробивите преобладаваха и никой не успяваше да вземе превес. Това все пак направи Колар с отлична къса от бекхенд, довела до 6-4 и два мачбола.

Комбинация от къса и лоб спасиха първия, а при втория Колар пресили форхенда си. Все пак чехът стигна до трети мачбол, при който форхендът на Кузманов отлетя в аут.