Кузманов претърпя поражение на осминафиналите в София

Sofia Open, осминафинал

Димитър Кузманов – Камил Майхжак 5-7, 1-6

Димитър Кузманов приключи участието си на Sofia Open 2021 след като претърпя загуба в два сета от 125-ия в света Камил Майхжак. Българинът започна чудесно двубоя и поведе с 4-1, но след това умората от вчерашния сблъсък срещу Лоренцо Музети постепенно започна да му натежава и той не успя да стигне до втори успех на турнира в „Арена Армеец“.

На четвъртфиналите Майхжак ще се изправи срещу победителя от изцяло сръбския сблъсък между Ласло Джере и Филип Краинович.

Кузманов беше по-агресивен на начален удар и записа повече асове (6-3), но в същото време броят на двойните му грешки също бе по-висок (6-1). Майхжак имаше много сериозно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (40-24), както и минимален преве при тези на сервис (42-40). Полякът оползотвори само пет от 17-те си точки за пробив (29%), но това се оказа достатъчно, тъй като Кузманов реализира едва един от своите шест брейкпойнта (17%).

Първи сет:

Кузманов допусна двойна грешка, но това бе единственият негативен момент за него в откриващия гейм. Българинът спечели убедително подаването си, като приключи гейма с директна точка от сервис.

Майхжак опита да притисне Кузманов, но втората ни ракета демонстрира много добра игра в защита. Във втория гейм отново преобладаваха дългите разигравания, в които българинът отново показа повече хладнокръвие и реализира ранен пробив, с който удвои преднината си.

Сервисът на Кузманов му позволи да продължи да диктува разиграванията и втората ни ракета затвърди брейка с гейм на нула, натрупвайки солиден аванс от 3-0.

Кузманов продължи да атакува, но допусна няколко грешки и Майхжак редуцира пасива си с гейм на нула.

Петият гейм бе най-оспорваният от началото на мача, като двамата опоненти продължиха да разчитат най-вече на атаки от основната линия. Кузманов спаси две точки за пробив, но след това самият той пропусна геймбол. Полякът стигна до трети брейкпойнт, но той също бе отразен след ас на Кузманов. Драмата продължи с пълна сила, като българинът отрази още четири брейкпойнта, но на свой ред също пропиля няколко възможности да приключи гейма. В крана сметка обаче Кузманов се оказа по-издръжливият от двамата и триумфира в маратонския гейм, продължил 17 минути, правейки резултата 4-1 в своя полза.

Кузманов бе много близо до това да направи сериозна крачка към спечелването на сета, но пропусна две възможности за пробив и Майхжак успя да намали изоставането си.

Полският тенисист продължи доброто си представяне и стигна до три поредни точки за пробив, което накара Кузманов да изпусне нервите си и да удари ракетата си в корта. Първият брейкпойнт бе отразен след непредизвикана грешка на Майхжак, но след това българският тенисист улучи топката с рамката на ракетата и това позволи на 125-ият в света да запише първия си пробив в двубоя.

Осмият гейм започна отлично за Кузманов и той поведе с 40-15, но възможностите за пробив бяха пропуснати след много прецизен форхенд уинър на Майхжак и топка в аут на българина. Полякът стигна до геймбол, който обаче пропиля след двойна грешка. Въпреки това „щастливият губещ“ продължи да владее инициативата и успя да затвърди брейка си, след като Кузманов изпрати къса топка в мрежата.

Втората ни ракета обаче успя да прекъсне серията на опонента си и да си върне водачеството. При 30-15 Майхжак спечели разиграване от 29 удара, но веднага след това Кузманов пласир ас, последван от много добре изградена атака, които отново му донесоха водачеството при 5-4.

Кузманов започна колебливо десетия гейм и позволи на Майхжак да поведе с 40-15, но изравни след топка в аут на опонента си и добре отиграна къса топка при мрежата. Впоследствие обаче полякът си върна контрола върху разиграванията и не позволи на втората ни ракета да запише решаващ пробив.

Световният номер 125 продължи да атакува много уверено и изигра най-силния си гейм от началото на мача, като реализира брейк на 15 и осъществи пълен обрат за 6-5. В същото време Кузманов продължи да показва сериозни признаци на преумора, а след края на гейма пловдивчанинът поиска медицинско прекъсване.

Втората ни ракета успя да се завърне на корта, но в последвалия дванадесети гейм Майхжак отново контролираше напълно разиграванията и спечели първия сет със 7-5 след 75 минути игра.

Втори сет:

Кузманов показа известни колебания в началото на втория сет, допускайки изравняване от 40-15, но въпреки това устоя на натиска на Майхжак и излезе напред в резултата.

Дългите разигравания от началото на първия сет започнаха да се повтарят, но този път Майхжак бе играчът, който бе по-успешен в тях. Кузманов бе на път да запише пробив, но допусна обрат от 30-15 и полякът възстанови равенството.

Пласираните от Майхжак къси топки, в комбинация с атаките с бекхенд от основната линия, продължиха да създават проблеми на Кузманов и позволиха на поляка да стигне до два поредни брейкпойнта. Българинът успя да избегне опасността, но след това самият той пропусна да реши гейма в своя полза. Тази пропиляна възможност струваше скъпо на Кузманов, тъй като впоследствие Майхжак реализира пробив, дошъл след двойна грешка на българина.

Полякът продължи да доминира и затвърди брейка като спечели подаването си на 15, увеличавайки аванса си в сета на 3-1.

Кузманов опита да играе по-атакуващо и да постави под напрежение опонента си, но Майхжак демонстрира много добра игра в дефанзивен план. В същото време непредизвиканите грешки на втората ни ракета зачестиха и това помогна на полския тенисист да запише втори пореден пробив, правейки резултата 4-1 в своя полза.

Българинът започна много добре шестия гейм и поведе с 30-0. Изглеждаше, че Кузманов ще успее поне до известна степен да върне интригата и да окаже натиска върху Майхжак, но след това втората ни ракета направи още няколко непредизвикани грешки и полякът се доближи само на гейм от победата.

Майхжак продължи да играе много спокойно и съсредоточено и достигна до два поредни мачбола. Първият бе спасен след топка в аут на поляка, но след това Кузманов върна жеста и „щастливият губещ“ постигна целта си итриумфира със 7-5, 6-1 след точно два часа игра.