Кузманов с нова убедителна победа в Пърт, смесените двойки решават всичко

United Cup, България – Белгия
Димитър Кузманов – Зизу Бергс 6-2, 6-0

Димитър Кузманов завърши участието си на United Cup с две победи и едва 4 загубени гейма. След успеха над Михаил Перволаракис преди два дни, на 1 януари пловдивчанинът не даде никакви шансове и на съперник, който е по-напред в световната ранглиста спрямо него. Зизу Бергс бе победен с впечатляващото 6-2, 6-0. Втората ракета на Белгия игра четири финала на Чалънджъри през 2022-а, но на RAC Arena в Пърт нямаше особени шансове срещу провелия прекрасен мач Кузманов.

Успехът на Мико носи втора точка на българския отбор, което означава, че мачът на смесени двойки ще бъде решаващ затова кой ще бъде краен победител в сблъсъка с Белгия.

Кузманов изигра двубоя срещу световния №129 по впечатляващ начин – много по-стабилен от дъното на корта, без да прави непредизвикани грешки и в същото време с разнообразни печеливши удари, с които отчайваше 23-годишния си съперник. Двамата печелеха подаванията си до 2-2 като и на двамата им се наложи да отразяват шансове за пробив. Очакванията за равностоен мач сякаш се оправдаваха, но това много бързо се промени. Кузманов постигна пробив за 4-2, а това даде начало на една невероятна серия от общо 9 поредни гейма. В нея имаше няколко маратонски гейма, включително и моменти, в които българинът бе под напрежение на собствен сервис. Във всеки от случаите обаче той действаше великолепно в ключовите разигравания и по този начин стигна до най-убедителната си победа на ниво АТР. Тя му носи и 20 точки за световната ранглиста след 15-те за успеха над Михаил Перволаракис.

„Благодаря на всички, които ни подкрепят – тук и у дома, на семейството ми тук. Обичам тези мачове, за тях тренирам. Има много напрежение, но се наслаждавам. В тези мачове давам най-доброто от себе си. Да играеш за родината е нещо специално. Щастлив съм, че изравних резултата“, коментира Кузманов след успеха.

„Дойдох преди 10 дни, за да се подготвя много добре, да свикна с условията. В първите няколко дни имах проблеми, беше 38 градуса. В крайна сметка това ми помогна, защото сега не е толкова горещо и това ми помогна.“

До него по време на интервюто бе и капитанът Григор Димитров. „Когато той е на пейката, имам само една загуба. Чувствам се много комфортно с него. Той е много опитен, великолепен тенисист. Уча се от него. Опитвам се да следвам неговите съвети.“

Развитие на мача:

Кузманов стартира мача със сервис гейм на 0, след което стигна и до брейкбол. Бергс се измъкна, а след това на свой ред достигна до две възможности за пробив, дошли след непредизвикана грешка на Мико на мрежата и минаващ на белгиеца след това. Впоследствие Кузманов направи четири чудесни точки и така взе подаването си за 2-1. След два рутинни гейма до 3-2 пловдивчанинът нанесе своя удар в шестия гейм. Няколко добри удара и контраатаки доведоха до 15/40, а при първия брейкбол прекрасен ретур уинър от форхенда доведе до първия пробив в мача. Той бе бързо затвърден за 5-2. Бергс сервира за оставане в сета и в този момент се запозна отблизо с непремирия дух на Кузманов. Геймът продължи над 10 минути като българинът отрази пет геймбола преди да достигне до брейкбол с цената на сетбол. В последвалото разиграване Бергс използва къса топка, до която съперникът му достигна и с форхенд си осигури успеха в сета.

Той завърши първата част с 6 уинъра и 6 непредизвикани грешки спрямо 4 печеливши удара и 16 неточности на по-младия на корта.

Събитията на корта продължиха да се развиват по много позитивен начин и в началото на втория сет. Кузманов взе лесно подаването си, а с дълбоките си удари от дъното на корта не спираше да затруднява подаването на съперника. Двойна грешка на Бергс доведе до два последователни брейкбола и вторият от тях бе реализиран, носейки шести пореден гейм в полза на българския представител.

В следващия гейм Бергс опита да промени случващото се с повече излизания на мрежата и къси топки, но и това не свърши работа. Той достигна до равенство, но отново Кузманов бе този, който спечели подаването. Разочарованието бе видимо при белгиеца в следващия гейм, в който допусна пробив на 0. В петия гейм от сета Бергс опита да бъде още по-агресивен и дори стигна до брейкбол, но за пореден път българинът бе брилянтен във важните моменти, за да стигне до девети пореден гейм. Двубоят завърши още в следващия гейм.