Кузманов с великолепен обрат: Спаси мачбол и е финалист в Бенгалуру

Bengaluru Open 2, полуфинал
Димитър Кузманов – Енцо Коако 4-6, 7-5, 6-3

Димитър Кузманов ще играе финал на ниво Чалънджър за трети път в кариерата си. Ракета №2 на България постигна още един чудесен успех в последните месеци, след като на полуфинал на турнира в Бенгалуру постигна впечатляващ обрат срещу третия поставен Енцо Коако.

Кузманов спаси мачбол във втория сет, за да стигне до крайното 4-6, 7-5, 6-3 над световния №155. За него това е четвърта поредна победа над французин, след като в предишните кръгове преодоля Уго Грение, Александър Мюлер и Матиас Бург. Така пловдивчанинът достига до третия си финал на това ниво след тези през 2021-а – дебютният в Задар, загубен драматично от Никола Милоевич и титлата в Барселона с успех над Юго Гастон в мача за трофея.

Чудесните победи в Индия идват много навреме и по отношение на точковия актив на Кузманов. Причината е, че в понеделник от него отпадат 45 точки, спечелени от три Чалънджър четвъртфинала през последните две години. Финалът в Бенгалуру обаче му носи 50, което гарантира и завръщането му в топ 200.

Задачата във финала със сигурност ще бъде много трудна. Там негов съперник ще бъде първият в схемата Александър Вукич. Австралиецът е на рекордното си 135-о място в ранглистата като от началото на седмицата загуби само един сет.

По време на австралийското лято Вукич достигна до четвъртфинал на АТР 250 турнира в Аделаида, където победи Александър Бублик и Стив Джонсън. След това отстрани и Лойд Харис на Australian Open, а в Пуна записа още един успех на ниво АТР.

В мача с Коако Кузманов със сигурност не показа най-добрия си тенис като особено в началото на мача правеше много непредизвикани грешки и имаше много трудности на сервис. Постепенно обаче намери нужния ритъм и започна да печели важните точки като това бе особено валидно в критичния момент в края на втория сет. Пропуснатият мачбол определено повлия на французина, който до края на мача не можа да се съвземе от шока и така напуска надпреварата.

В първия сет и двамата бяха колебливи на начален удар, което доведе до общо седем пробива. Французинът поведе с 3-0, но постепенно втората ракета на България навлезе в по-добър ритъм и изравни при 4-4. За съжаление последва нов брейк в полза на съперника, който на свой сервис сложи край на сета.

Във втората част на мача световният №155 определено стабилизира сервиса си, докато Кузманов трябваше да се бори за подаванията си. В първите си три сервис гейма той отрази пет брейкбола, но в седмия гейм най-сетне бе пробит.

Ситуацията стана почти безнадеждна, след като при 5-3 Коако стигна и до мачбол. С характерния си борбен дух обаче Мико се пребори за гейма, карайки съперника да сервира за мача. До момента французинът нямаше проблеми на сервис във втория сет, но напрежението го завладя, направи две двойни грешки и в крайна сметка българският му съперник се възползва по най-добрия начин – пробив на 0.

Напрежението за Коако бе още по-голямо няколко минути по-късно при 5-6 от негова гледна точка. Той пропусна геймбол, след което Кузманов стигна на свой ред до сетбол след фантастичен завършек с бекхенд воле с гръб към корта. При открилата се възможност пък ретурът му прехвърли французина, който очакваше топката да излезе в аут.

Възползвайки се от моментната ситуация българинът спечели много комфортно първите си две подавания в решителния сет, а след това и проби за 4-1. В тези минути той контролираше събитията на корта и дори пропусна две възможности за нов брейк. Последва единственият му по-слаб сервис гейм в сета, след който Коако върна пробива. И това обаче не разколеба пловдивчанина, който отново взе подаването на по-високоранкирания си съперник, а след това реализира още първия мачбол на свой сервис.