Кузманов се възползва от шанса си и стартира с победа в Биела

Biella 5 Challenger, първи кръг

Димитър Кузманов – Лоренцо Джустино 6-3, 1-6, 6-3

Димитър Кузманов се класира за втори кръг на Чалънджър турнира в Биела след победа в три сета над световния №175 Лоренцо Джустино. Втората ни ракета отпадна в квалификациите вчера, но днес попадна в основната схема по системата „щастлив губещ“. В днешния сблъсък Кузманов се представи доста неубедително във втория сет, но в останалата част от мача надигра категорично своя опонент и заслужи мястото си в следващата фаза.

Там българинът ще се изправи срещу намиращия се на 150-о място в ранглистата Хуан Пабло Варияс, който по-рано днес победи 159-ия в света Алесандро Джанези с 6-4, 7-5.

Пловдивчанинът бе по-предпазлив на начален удар и реализира по-малко асове (1-3), но и направи по-малко двойни грешки от своя опонент (2-6). По-високият процент на вкаран първи сервис (66%:52%) помогна на Кузманов да спечели повече точки при своите подавания (44-35) и това неутрлизира превъзходството на италианеца по отношение на спечелените на ретур (36-27).

Българинът беше безгрешен при точките си за пробив, като реализира и петте брейкпойнта, които се откриха пред него. Джустино също осъществи пет пробива, но за сметка на това пропусна още седем възможности за брейк.

Мачът започна отлично за Кузманов, който поведе в резултата, след като спаси брейкпойнт в откриващия гейм, а впоследствие записа първия пробив в мача и увеличи преднината си на 2-0. Джустино обаче подобри значително играта си, в резултат на което проби на два пъти сервиса на българина и записа гейм на нула, като по този начин осъществи пълен обрат за 3-2.

Това обаче изобщо не разколеба пловдивчанина, който реализира нов пробив в шестия гейм, след което отрази още два брейкпойнта на своя опонент и си върна водачеството при 4-3. Кузманов продължи да доминира и отново проби сервиса на италианеца, а в деветия гейм стигна до два поредни сетбола. Джустино успя да спаси първия, но при следващата си възможнсот българинът бе доста по-прецизен и спечели първия сет с 6-3.

Във втората част обаче в играта на втората ни ракета настъпи драстичен спад и той спечели само седем точки в първите пет гейма. Джустино наложи непосилно за Кузманов темпо и контролираше напълно играта, като по този начин успя сравнително лесно да поведе с 5-0 и на практика да реши сета. Българинът успя да прекъсне серията на опонента си, но преднината на италианеца вече бе твърде сериозна и той надделя с 6-1, довеждайки мача до решаващ трети сет.

Противно на развитието на играта, той започна с гейм за Кузманов, като това се оакза началото на силна серия за българина. Той увеличи преднината си с първия пробив в сета, след което затвърди брейка с гейм на нула и така натрупа солиден аванс от 3-0.

Изглеждаше, че победата на българина е близо, но Джустино бе решен да се бори докрай. Италианецът върна интригата, като първо спечели подаването си на нула, след което реализира пробив, с който намали резултата на 3-2. Възходът на световния №175 продължи и той отново спечели своя сервис гейм, възстановявайки равенството при 3-3.

Кузманов успя отново да намери верния ритъм и да прекъсне серията на италианеца с два поредни гейма на нула, правейки резултата 5-3 в своя полза. Българинът продължи да владее инициативата и отрази две точки за пробив на Джустино, след което стигна до мачпойнт. Той бе спасен от италианеца, но малко след това пред Кузманов се откри втора възможност за спечелването на мача, от която той се възползва и оформи крайното 6-3, 1-6, 6-3 след два часа игра.