Кузманов бе близо до нов успех, но отпадна на 1/8-финалите в Биела

Biella 5 Challenger, 1/8-финал

Димитър Кузманов – Хуан Пабло Варияс 1-6, 7-5, 6-7(0)

Димитър Кузманов отпадна от Чалънджър турнира в Биела след поражение от световния №150 Хуан Пабло Варияс на 1/8-финалите. След като загуби доста тежко първия сет, българинът подобри значително играта си и бе близо до попадане сред най-добрите осем в надпреварата, но усилията му се оказаха недостатъчни и пловдивчанинът бе елиминиран.

Варияс бе доста по-агресивен на начален удар, като и петте аса в мача бяха негово дело, но в същото време перуанецът направи повече двойни грешки (2-6). Стратегията на южноамериканеца се оказа успешна и той имаше значително предимство по отношение на спечелените на сервис точки (66-50). Кузманов не бе особено убедителен при възможностите си за пробив и оползотвори само шест от деветнадесет (32%), докато неговият опонент бе доста по-ефективен и реализира осем от 12-те си брейкпойнта (67%).

Първият сет не бе никак добър за Кузманов и Варияс надигра категрично втората ни ракета. Перуанецът контролираше напълно събитията на корта и въпреки усилията на българския тенисист успя да натрупа комфортна преднина от 5-0 и на практика да реши сета. Кузманов реализира пробив в шестия гейм, но веднага след това Варияс записа четвъртия си брейк от началото на мача и спечели убедително първата част с 6-1.

Началото на втория сет бе един от най-драматичните и оспорвани моменти в мача. В маратонския първи гейм, продължил почти 15 минути, Кузманов имаше цели шест възможности за пробив, но не успя да се възползва от нито една от тях и в крайна сметка Варияс спечели подаването си. Последвалият гейм протече по аналогичен начин, но при рзменени роли – перуанецът пропусна два брейкпойнта и Кузманов успя да възстанови равенството.

Варияс си върна инициативата като спечели два поредни гейма на 15 и по този начин поведе с 3-1. Кузманов обаче успя да пробие сервиса на опонента си, след което затвърди брейка и отново изравни резултата при 3-3. Двамата си размениха по един пробив, след което Кузманов бе близо до това отново да поведе. Втората ни ракета обаче пропусна брейкпойнт и Варияс осъществи обрат, доближавайки се само на гейм от победата.

Това не отчая Кузманов, който спечели следващото си подаване и изравни, след което реализира пробив и поведе с 6-5. Силната серия на българина продължи и в дванадесетия гейм той осъществи обрат от 0-30, като по този начин спечели втория сет със 7-5.

Заключителната част започна с гейм за Варияс, но след това Кузманов изигра един от най-силните си периоди в мача и записа нов пробив, след който поведе с 3-1. Пловдивчанинът можеше да направи преднината си още по-голяма, но в петия гейм пропусна два брейкпойнта и Варияс намали изоставането си.

Втората ни ракета възстанови разликата от два гейма, но впоследствие перуанецът успя да осъществи пробив и да възстанови равенството при 4-4. Кузманов отново поведе и се доближи на един гейм от триумфа в днешния сблъсък, но Варияс не позволи на българина да затвърди пробива си и отново изравни резултата. Световният №150 успя да осъществи обрат и да поведе с 6-5, но Кузманов спечели последното си подаване в мача и така се стигна до тайбрек.

За съжаление, той приключи много бързо и злощастно за българина, който не успя да спечели нито една точка и загуби с 1-6, 7-5, 6-7(0) след три часа и половина игра.