Кузманов смаза бивш топ 50 играч и е на полуфинал в Прага

I.CLTK Prague Open, четвъртфинал
Димитър Кузманов – Максимилиан Мартерер 6-1, 6-0

Димитър Кузманов записа трети пореден впечатляващ успех на Чалънджъра в Прага. В мач от четвъртфиналите ракета №2 на България победи с 6-1, 6-0 Максимилиан Мартерер.

Германецът е №209 в ранглистата, през 2018-а бе достигнал до №45 като може да се похвали и с един полуфинал на АТР 250 турнира в Мюнхен на клей през 2018-а. Това обаче по никакъв начин не му помогна в мача срещу Кузманов. Българинът надигра съперника си по всички компоненти, изигра двубой на много високо ниво и напълно заслужено стигна до категоричния успех.

Единственият брейкбол, до който Мартерер стигна в целия мач, беше в последния гейм от двубоя, но той бе бързо неутрализиран от началния удар на съперника му. В целия двубой сервисът на Кузманов работеше отлично, с висок процент на вкаран първи сервис и добри стандарти на успеваемост на първи и втори начален удар.

В същото време мощният сервис не помогна особено на германеца, който завърши с под 50% спечелени точки на него. Така закономерно се стигна до 9 шанса за пробив, от които Кузманов реализира 5.

Преди това през седмицата пловдивчанинът победи бившия №49 Иля Марченко и намиращия се във великолепна форма португалец Нуно Боргеш като така и не е загубил сет.

Наградата за него е втори полуфинал през сезона след този в Бенгалуру, Индия. Трите победи му носят и 30 точки за световната ранглиста. Това му гарантира завръщане в топ 200 до около 194-о място.

В опит да достигне до общо четвърти финал на това ниво Кузманов ще срещне италианеца Лоренцо Джустино (№223), който победи сънародника си Федерико Гайо (№183) след 6-3, 3-6, 7-6(7) като в тайбрека спаси два мачбола.

До момента Кузманов и Джустино са играли веднъж – през 2021-а на клей в Биела като победата е за българина – 6-3, 1-6, 6-3. Любопитен факт е, че през тази седмица двамата играха заедно на двойки, но отпаднаха в първи кръг.