Кузманов загуби от играч от Топ 100 в квалификациите в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, първи квалификационен кръг

Димитър Кузманов – Емил Руусувуори 6-7(4), 6-4, 1-6

Димитър Кузманов отпадна от квалификациите за ATP 500 турнира в Дубай след загуба в три сета от световния №87 Емил Руусувуори в първия кръг от пресявките. Втората ни ракета бе напълно равностоен на своя опонент в първите два сета, но в заключителната част финландецът показа значително по-добра физическа кондиция.

Кузманов записа само един ас в хода на мача, докато тези на опонента му бяха цели десет. Броят на спечелени на сервис точки бе почти идентичен (56-54 в полза на Руусувуори), но финландецът имаше значителен превес при тези на ретур (48-30). Кузманов реализира четири от шестте си брейкпойнта (67%), докато Руусувуори оползотвори пет от 11-те си възможности за пробив.

Руусувуори успя да пробие сервиса на Кузманов още в първия гейм, но втората ни ракета веднага върна пробива, след което направи обрат и поведе с 2-1. Неговият опонент обаче подобри значително играта си и в следващите два гейма даде само две точки на българина, правейки резултата 3-2 в своя полза.

Кузманов обаче отново възстанови равенството, след което записа гейм на нула и отново взе инициативата, повеждайки с 4-3. Руусувуори не позволи на пловдивчанина да запише пробив и спечели осмия гейм, но впоследствие Кузманов за пореден път излезе напред в резултата при 5-4. Финландецът обаче отново изравни, след което двамата си размениха по един гейм и сетът бе решен с тайбрек.

Кузманов на три пъти поведе в резултата, но Руусувори неизменно успяваше да изравни. При резултат 3-2 световният №87 реализира четири безответни точки и стигна до три поредни сетбола при 6-3. Кузманов отрази първия, но Руусувори бе доста по-прецизен при втората си възможност и спечели сета със 7-6(4).

Финландецът поведе в началото на втората част, но след това пропусна брейкпойнт и Кузманов изравни. Руусувуори обаче отново пое водачеството, след което осъществи пробив и направи резултата 3-1 в своя полза. Това обаче не обезвери Кузманов. Пловдивчанинът също проби сервиса на своя опонент, а впоследствие записа и гейм на нула, като по този начин възстанови равенството при 3-3.

Кузманов продължи да играе по-добре и в седмия гейм отново записа пробив, като по този начин поведе в резултата за пръв път от началото на сета. Руусувуори опита отново да отговори на предизвикателството и в следващия гейм на три пъти стигна до точка за пробив. Втората ни ракета обаче успя да избегне опасността и спечели доста дългият и драматичен осми гейм, повеждайки с 5-3.

Финландецът обаче отказа да се предаде и намали изоставането си. Той започна по-добре и десетия гейм, като поведе с 30-15, но Кузманов осъществи обрат и по този начин триумфира с 6-4 във втория сет.

За съжаление в заключителния сет интрига почти нямаше, като Руусувуори доминираше категорично. Финландецът поведе сравнително лесно с 5-0, като в само един от тези геймове даде повече от една точка на Кузманов. Българинът намали изоставането си, но неговият опонент спечели седмия гейм на нула, оформяйки крайното 7-6(4), 4-6, 6-1 в своя полза след 2 часа и 20 минути игра.