Кузманов отстъпи пред Виясеньор и България загуби сблъсъка с Мексико

Купа „Дейвис“, Световна група II, плейоф

Димитър Кузманов – Херардо Лопес Виясеньор 6-7(6), 6-4, 6-7(5)

България загуби плейофния сблъсък с Мексико от Световна група II на купа „Дейвис“ след като Димитър Кузманов претърпя поражение от първата ракета на „ацтеките“ Херардо Лопес Виясеньор. По този начин мексиканците направиха резултата 3-1 в своя полза и обезсмислиха последния мач, в който Адриан Андреев трябваше да се изправи срещу Луис Патиньо.

Кузманов спечели първия гейм, в който спаси брейкпойнт на Виясеньор, след което самият той реализира пробив и удвои аванса си. Пловдивчанинът продължи да играе по-добре и първата почивка в сета дойде при 3-0 в негова полза. В четвъртия гейм Кузманов имаше възможност да продължи да трупа преднина, но пропусна две точки за пробив и позволи на мексиканеца да намали резултата.

Втората ни ракета поведе с 4-1, но веднага след това Виясеньор осъществи пробив и намали пасива си на само един гейм. Кузманов стигна до нови две възможности за пробив, но и този път не успя да се възползва от открилия се пред него шанс и мексиканският тенисист изравни резултата при 4-4. До края на сета и двамата спечелиха оставащите си сервис геймове и така се стигна до тайбрек.

Кузманов поведе пръв, но мексиканецът осъществи обрат и направи резултата 2-1 в своя полза. Българинът възстанови равенството, но неговият опонент реализира пробив, след който поведе с 4-2. Двамата спечелиха по още една точка, след което Кузманов вдигна значително темпото и проби сервиса на опонента си, достигайки до сетпойнт при 6-5. Той обаче бе спасен от Виясеньор, който след това спечели необходимите му две поредни точки и надделя със 7-6(6) в първия сет.

В началото на втората част Кузманов отново постави опонента си под напрежение и макар да пропусна два брейкпойнта все пак успя да пробие сервиса му, след което увеличи аванса си на 2-0. Виясеньор обаче редуцира пасива си след гейм на нула, а впоследствие също реализира пробив и стигна до пълен обрат, повеждайки си 3-2.

Кузманов отговори с гейм на нула, но това не разколеба мексиканеца, който си върна водачеството при 4-3. В осмия гейм Виясеньор стигна до възможност за пробив, но Кузманов избегна опасността и отново изравни резултата.

В маратонския девети гейм, продължил почти 10 минути, пловдивчанинът пропусна две поредни точки за пробив, след което отрази два геймпойнта на Виясеньор преди в крайна сметка да успее да надделее и да запише много важен пробив. Втората ни ракета се възползва по най-добрия начин от психологическото преимущество и приключи сета с гейм на нула, триумфирайки с 6-4.

Двамата си размениха по един гейм на нула в началото на заключителния сет, след което Виясеньор поведе с 2-1. В четвъртия гейм пред мексиканеца се откриха два брейкпойнта, но те бяха отразени от Кузманов, който отново изравни.

До края на сета никой от двамата опоненти не успя да реализира пробив и така се стигна до втори тайбрек в мача. Кузманов поведе с 3-1, но Виясеньор осъществи обрат и направи резултата 4-3 в своя полза. Впоследствие мексиканецът реализира още две точки и стигна до три поредни мачбола при 6-3. Кузманов спаси първите два, но при третия си опит Виясеньор донесе победата на гостите, оформяйки крайното 7-6(6), 4-6, 7-6(5) в своя полза след 3 часа и 41 минути на корта в зала „София“.