ITF M15, Анталия, 1/4-финал

Габриел Донев – Юнсон Чун 6-3, 6-4

ITF W15, Анталия, 1/4-финал

Гергана Топалова – Ингрид Гамара Мартинс 3-6, 7-5, 6-1

Габриел Донев се класира за полуфиналите на турнира на ITF в Анталия след двусетов успех над първия поставен Юнсон Чун, който заема 365-о място в световната ранглиста. Това бе втора победа за българина в днешния ден, като преди това той надделя със 7-5, 2-6, 6-3 над друг квалификант – 686-ият в света Драгош Мадарас.

Следващият опонент на Донев ще бъде световният №534 Матиас Зукас от Аржентина.

Донев реализира три аса срещу нито един на Чун, като освен това имаше значително предимство и при спечелените на първи сервис точки (64%:53%). Българинът реализира пет от деветте си възможности за пробив (56%), докато неговият опонент оползотоври три от шестте си шанса (50%).

Двамата опоненти си размениха по един гейм в началото, след което Донев осъществи първия пробив в мача и поведе с 3-1. В хода на сета Чун успя да намали изоставането си до 4-3, но българинът не му позволи отново да изравни резултата. Донев реализира още един пробив, с който приключи сета в своя полза, надделявайки с 6-3.

Втората част започна много добре за българина и той поведе с 2-0 след ранен пробив. Чун намали резултата като спечели третия гейм, но веднага след това Донев проби отново и увеличи преднината си на 4-1. Чун върна интригата в мача като проби за 4-3, но до края на срещата Донев беше безупречен при своите сервис геймове и в крайна сметка спечели с 6-3, 6-4 след час и половина на корта.

Това обаче не бе единствената българска победа в днешната програма от турнира в турския курорт. Четвъртата в схемата при жените Гергана Топалова също достигна до полуфиналната фаза след успех в три сета над 494-тата в света Ингрид Гамара Мартинс. Сблъсъкът продължи три часа, но в крайна сметка българката напусна корта като победител.

В битка за място на финала Топалова ще се изправи срещу световната №658 Андреа Присакариу от Румъния.

Топалова реализира повече асове (4-2) и допусна по-малко двойни грешки (4-5) от своята опонентка в днешния мач. Българката реализира пест от 16-те си точки за пробив (38%), докато нейната опонентка се оползотоври четири от дванадесетте си брейкпойнта (33%).

Мачът не започна добре за Топалова, която допусна ранен проби и изостана с 0-2. Българката опита да отговори на предизвикателството и впоследствие успя да намали резултата до 3-4. Мартинс обаче реализира нов пробив, който се оказа решаващ, и спечели сета с 6-3.

Бразилката продължи силната си серия и във втория гейм натрупа солидна преднина от 4-0. Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Топалова, но българката се мобилизира и на два пъти проби сервиса на опонентката си, като по този начин изравни резултата. Мартинс спечели деветия гейм и си върна водачеството при 5-4, но Топалова реализира нов пробив и спечели следващите три гейма, надделявайки със 7-5.

В заключителния сет интрига почти нямаше. Топалова поведе с 2-0, след което Мартинс намали резултата. От този момент нататък обаче българката бе пълна господарка на корта и отново направи серия от четири поредни спечелени гейма, оформяйки крайното 3-6, 7-5, 6-1 в своя полза след в 2 часа и 41 минути игра.