Елица Костова претърпя поражение в квалификациите за Ролан Гарос

Ролан Гарос, втори квалификационен кръг

Елица Костова – Моника Никулеску 0-6, 7-6(1), 3-6

Елица Костова претърпя поражение в три сета от 141-вата в света Моника Никулеску във втория квалификационен кръг на Ролан Гарос. Българката отново демонстрира силна воля, вдигайки се след много слаб първи сет, но нейната опонентка бе по-концентирирана в решаващите мигове и успя да вземе победата.

Първият сет премина кошмарно за Костова, която отстъпваше осезаемо на опонентката си във всеки един аспект от играта. Първият гейм бе много дълъг и драматичен, като в него българката спаси три точки за пробив, но в крайна сметка Никулеску все пак успя да се наложи.

Румънката продължи да доминира, като въпреки упоритата съпротива на Костова нейната съперничка бе значително по-прецизна в решаващите мигове. Усетила сериозните колебания в играта на българката Никулеску ставаше все по-уверена и агресивна, като в крайна сметка спечели сета с 6-0 след 34 минути игра.

elica-kostova

Изненадващо предвид развоя на мача, вторият сет започна по-добре за Костова, която спечели първия си гейм от началото на срещата. Никулеску успя да изравни, но българката реализира пробив и поведе с 3-1. Костова можеше да увеличи още преднината си, тъй като в петия гейм пред нея се откриха два геймпойнта, но Никулеску успя да обърне резултата и да намали пасива си.

След това в играта на Костова отново настъпи спад, като нейната опонентка успя да стигне до пробив и да осъществи пълен обрат, повеждайки с 4-3. Костова обаче отново намери непримиримия дух, който демонстира в първия кръг, и стигна до нов пробив, като отново се оказа напред в резултата при 5-4.

Никулеску отново изравни резултата, а след маратонски единадесети гейм отново се оказа напред при 6-5. В следващия гейм румънката стигна до две поредни точки за спечелването на мача, но и двете бяха отразени от Костова, след което българката спечели гейма и доведе сета до тайбрек.

В него Костова изигра най-силните си минути от началото на мача и беше напълно безапелационна, като се наложи над румънката с категоричното 7-1 и така спечели втория сет.

kostova

Заключителният сет започна по-добре за Никулеску, която спечели сравнително лесно първия гейм. Във втория Костова на три пъти изравни, след като се оказа догонваща в резултата, но въпреки това румънката стигна до пробив, след което увеличи преднината си на 3-0.

Костова отговори с гейм на нула, но веднага след това Никулеску записа нов пробив, след който поведе комфортно с 5-1. В седмия гейм българката спаси още един мачпойнт, след което пропусна точка за спечелването на гейма, но впоследствие успя да реализира втората си възможност и намали резултата на 5-2.

Костова показа непримиромост  доведе резултата до 5-3, но нямаше сили за още един зрелищен обрат като този в първия кръг. В деветия гейм българката пропусна две точки за пробив, след което Никулеску реализира петия мачпойнт, който се откри пред нея, и приключи срещата в своя полза.