Елица Костова продължава в квалификациите за Ролан Гарос след драматична победа

Ролан Гарос, първи квалификационен кръг

Елица Костова – Габриела Че 7-5, 3-6, 6-2

Четвъртата ни ракета при дамите Елица Костова се класира за втория квалификационен кръг на Ролан Гарос след драматична трисетова победа над 232-рата в света Габриела Че. Българката бе в много трудна ситуация, но показа невероятен характер и напълно заслужи днешния успех.

Началото на срещата изобщо не предвещаваше щастливия край. Мачът започна отлично за бразилката, която в първите два гейма даде само точка на Костова. Че продължи да налага много високо темпо и успя сравнително лесно да стигне до нов пробив, правейки резултата 4-0 в своя полза.

Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Костова, но българката показа невероятен дух и в следващия гейм навакса пасив от 0-30, като в последствие спечели маратонския гейм при четвъртия си геймпойнт. Следващия гейм също бе доста дълъг, но и в него Костова показа по-здрави нерви и намали резултата на 4-2.

Че прекъсна серията на опонентката си и поведе с 5-2, но дори това не сломи Костова. Напротив – българката заигра изключително смело и агресивно, като спечели три поредни гейма на нула и изравни резултата в сета. В следващия гейм българката допусна изравняване от 30-0, но бързо се отърси от негативния развой и спечели следващите две точки и за пръв път от началото на мача поведе в геймовете.

В началото на дванадесетия гейм Костова поиска медицинско прекъсване, но за щастие се завърна на корта няколко минути по-късно. Българката не успя да реализира първата си точка за спечелване на сета, след което спаси брейкпойнт на Че. Веднага след това българката стигна до още един сетбол, като този път не допусна грешка и спечели сета, който изглеждаше безвъзвратно загубен.

kostova

В първия гейм на втория сет Костова навакса пасив от 0-30, но в крайна сметка на успя да спечели оказалия се маратонски гейм. Българката все пак изравни, като спечели следвашия гейм, но след това настъпиха много силни минути за Габриела Че.

Бразилката първо поведе с 2-1, а след това увеличи преднината си след поредния много дълъг гейм, в който Костова спаси четири точки за пробив, преди бразилката все пак да се наложи. Родната тенисистка опита да отговори, но този път обрат нямаше и Че успя да поддържа разликата до края на сета, печелейки го с 6-3.

Костова започна по-добре заключителния сет като се наложи в първия гейм, но нейната опонентка изравни след гейм на нула. Веднага след това обаче българката се развилня и направи серия от три поредни спечелени гейма, повеждайки уверено с 4-1. Че намали изоставането си, но Костова прекъсна устрема ѝ точно навреме и възстанови разликата от три гейма при 5-2.

В осмия гейм българката беше почти безгрешна, като даде само една точка на опонентката си и приключи срещата още с първия си мачпойнт.