Елица Костова отпадна от квалификациите на Ролан Гарос

Ролан Гарос, втори квалификационен кръг

Елица Костова – Екатерине Горгодзе 6-7(5), 3-6

Елица Костова отпадна от квалификациите за Ролан Гарос след поражение от 222-рата в света Екатерине Горгодзе във втори кръг от пресявките за турнира в Париж. Българката бе много близо до спечелването на първия сет, но не бе достатъчно прецизна в решаващите мигове. Във втората част Костова спаси два мачбола, но това се оказа недостатъчно и така четвъртата ни ракета се прости с надеждите си за участие в основната схема на Откритото първенство на Франция.

И трите аса в мача бяха дело на Костова, но въпреки това Горгодзе спечели повече точки на сервис (50-48), както и на ретур (43-35). И двете опонентки бяха доста колебливи при възможностите си за пробив, но грузинската тенисистка бе малко по-ефективна по този компонент и реализира четири от 13-те си брейкпойнта (31%), докато Костова оползотвори три от единадесетте си възможности (27%).

Мачът не започна никак добре за Костова, тъй като Горгодзе успя да пробие сервиса ѝ още в първия гейм, след което грузинката спечели подаването си на нула, увеличавайки преднината си на 2-0. Впоследствие четвъртата ни ракета подобри значително играта си и успя да върне брейка, след което оъсществи пълен обрат и поведе с 3-2.

Горгодзе обаче успя да възстанови равенството, след което опонентките спечелиха следващите си две подавания за 5-5. В маратонския единадесети гейм, продължил повече от 10 минути, Костова спаси четири брейкпойнта, но въпреки това нейната опонентка успя да надделее и да поведе в сета. Българката обаче изравни резултата и така се стигна до тайбрек.

Грузинката поведе с 2-0, но в хода на сета Костова успя да обърне резултата и да поведе при 5-4. Световната №222 обаче реализира три безответни точки и по този начин спечели първия сет със 7-6(5).

Успехът в откирващата част даде огромно самочувствие на Горгодзе и тя започна да играе много по-агресивно и атакуващо. Това помогна на грузинката да поеме изцяло контрола върху играта, натрупвайки солидна преднина от 3-0 във втория сет. Горгодзе можеше да направи аванса си още по-сериозен, но в четвъртия гейм пропусна два поредни брейкпойнта и това даде възможност на Костова на намали изоставането си.

Радостта на българката не продължи дълго, тъй като Горгодзе осъществи нов пробив и се доближи само на гейм от победата, повеждайки с 5-1. Костова обаче демонстрира непримиримост и проби сервиса на грузинката, след което затвърди брейка с гейм на нула и редуцира пасива си до 5-3. В деветия гейм българката пропусна три брейкпойнта, след което ѝ се наложи да спасява мачбол.

Костова пропиля още две възможности за пробив, след което Горгодзе стигна до втори шанс за спечелването на мача, но българката и този път избегна опасността. След това обаче грузинската тенисистка стигна до нов мачпойнт, който този път успя да реализира и така триумфира със 7-6(5), 6-3 след малко под два часа игра.