Изабелла Шиникова продължава напред в квалификациите на Australian Open

Аustralian Open, първи квалификационен кръг

Ошеан Доден – Изабелла Шиникова 5-7, 2-6

Изабелла Шиникова намери място във втория квалификационен кръг за Australian Open след победа в два сета на 107-мата в света Ошеан Доден. Българката владееше инициативата през почти целия мач и напълно заслужено стигна до победата, дошла след 1 час и 20 минути игра.

Родната тенисистка бе много по-ефективна на сервис, като направи повече асове (8-3) и по-малко двойни грешки (4-9) от своята опонентка. Най-сериозно превъзходство Шиникова демонстрира по отношение на реализираните точки за пробив. Третата ни ракета успя да оползотвори 71% от своите шансове (5 от 7), докато в същото време позволи на Доден да реализира само два от 16-те си опита (13%).

Шиникова изпадна в трудна ситуация още в първия гейм, тъй като ѝ се наложи да спасява две поредни точки за пробив. Българката обаче се справи със сложната задача, след което самата тя реализира пробив и поведе убедително с 3-0.

След това обаче в играта на Шиникова настъпи внезапен спад и Доден успя да изравни резултата. В петия гейм Шиникова спаси четири брейкпойнта, но въпреки това нейната опонентка успя да се наложи.

Шиникова и Доден си размениха по още два гейма, а в единадесетия българката отрази още три точки за пробив и отново излезе напред в резултата при 6-5. Доден опита да доведе сета до тайбрек, но Шиникова изигра един от най-силните си геймове от началото на мача и спечели първия сет със 7-5.

Вторият сет започна по същия начин като първия – Шиникова доминираше напълно над своята опонентка и натрупа комфортен аванс от 3-0.

Доден успя да пробие и да намали резултата на 3-2, но веднага след това Шиникова отново намери верния ритъм и реализира нов пробив, която я доближи само на един гейм от победата. Тя стана факт няколко минути по-късно, когато при 30-30 българката беше безгрешна и успя да стигна до успеха още с първия си мачпойнт.