Шиникова стартира с победа на турнира в Оейраш

ITF W25 Оейраш, втори кръг

Изабелла Шиникова – Карол Моне 6-3, 1-6, 6-0

Третата ни ракета при жените Изабелла Шиникова започна участието си на турнира на ITF в португалския град Оейраш с трисетова победа над квалификантката Карол Моне (№389 в световната ранглиста). Българката допусна сериозен спад в играта си във втория сет, но през останалата част от мача показа много добра игра и заслужи мястото си в следващата фаза.

Там нейна опонентка ще бъде победителката от мача между осмата в схемата Юлия Грабер (№197 в ранглистата) и 329-ата в света Марина Басолс Рибера.

Шиникова се представи по-добре на начален удар, като и двата аса в мача бяха в актива на българката, а освен това тя допусна и по-малко двойни грешки (4-7). Шиникова бе почти безупречна при възможностите си за пробив, оползотворявайки седем от девет (78%), докато французойката далеч не бе толкова ефективна и реализира само пет от 12-те си брейкпойнта (42%).

Мачът започна с гейм за Шиникова, но Моне също спечели първото си подаване и изравни. След това обаче българката наложи непосилно за своята опонентка темпо и напълно пое контрола върху играта. Третата ни ракета успя почти да реши сета в своя полза, като спечели четири поредни гейма и натрупа комфортна преднина от 5-1. Моне обаче върна интригата, като прекъсна серията на българката, след което проби за 5-3. Шиникова обаче не позволи на французойката да продължи да се надява на обрат и в деветия гейм навакса пасив от 15-30, като по този начин спечели първата част с 6-3.

Противно на развитието на играта, вторият сет започна много по-добре за Моне, която поведе с 2-0 след ранен пробив. Шиникова намали резултата, но след това нейната опонентка изигра най-силния си период в мача и доведе сблъсъка до решаващ трети сет, след като надделя убедително с 6-1.

Българката успя да пробие сервиса на Моне още в първия гейм на третата част, след което затвърди брейка и удвои преднината си. Последва пробив на нула и първата почивка в сета дойде при 3-0 за Шиникова. Третата ни ракета продължи да доминира категорично над своята опонентка и не ѝ даде нито един гейм до края на мача, триумфирайки с 6-3, 1-6, 6-0 след 1 час и 48 минути на корта.