Лазаров и Донски подпечатаха триумфа на България над Парагвай

България – Парагвай 3-0, плейоф за група II в купа „Дейвис“

Александър Лазаров/Александър Донски – Хуан Борба/Ернардо Ескура 6-3, 7-5

Александър Донски и Александър Лазаров донесоха успеха на българския национален отбор в квалификационния сблъсък с Парагвай от световна група II за купа „Дейвис“. Те победиха Хуан Борба и Ернардо Ескура в мача на двойки, като по този начин направиха резултата 3-0 за България и обезсмислиха следващите два мача от програмата. Въпреки това ще се изиграе един от предвидените двубои на сингъл, тъй като спроед регламента на ITF сблъсъците в турнира трябва да се състоят от минимум четири отделни мача.

По този начин „лъвовете“ се класираха за следващия кръг от надпреварата, който ще се проведе през септември.

Българкият тандем започна мача с гейм на нула след два аса от страна на Александър Донски, но гостите също спечелиха първото си подаване и изравниха. След това обаче значително по-големите опит и класа на българските тенисисти започнаха да си проличават. Лазаров и Донски заиграха много по-агресивно и уверено, като това има помогна да реализират първия пробив в мача и да установят контрола върху играта, натрупвайки комфортен аванс от 4-1.

Това се оказа повратният момент в сета. Борба и Ескура спечелиха следващите си две подавания, но усилият има се оказаха недостатъчни, тъй като Донски и Лазаров не позволиха на опонентите си да върнат пробива и съхраниха преднината от три гейма, надделявайки с 6-3 в откриващата част.

Вторият сет обаче бе много по-труден за българските тенисисти. Те пропуснаха два поредни брейкпойнта при 1-1, като впоследствие тези грешки им струваха скъпо, тъй като в шестия гейм Борба и Ексура стигнаха до първия си пробив и направиха резултата 4-2 в своя полза.

Сложната ситуация обаче не обезвери Лазаров и Донски, които успяха да върнат брейка и да възстановят равенството, демонстрирайки отличен синхрон. Борба и Ексура си върнаха водачеството, но радостта им не продължи дълго, тъй като българските тенисисти записаха решаващ пробив, като спечелиха следващите три гейма на нула и осъществиха пълен обрат, оформяйки крайното 6-3, 7-5 след 66 минути игра.