Терзийска е на финал в Монастир след драматичен успех

ITF W15 Монастир, полуфинал

Джулия Терзийска – Надин Келер 6-3, 6-7(7), 6-2

Джулия Терзийска се класира за финала на турнира на ITF в Монастир след трисетов успех над 798-мата в ранглистата Надин Келер. Мачът бе прекъсван на два пъти заради дъжд, но в крайна сметка поставената под №2 българка се адаптира по-добре към променливите условия в Тунис и вече е само на една победа от титлата.

В мача за трофея Терзийска ще се изправи срещу световната №815 Катлийн Канев, която в другия полуфинал елиминира първата в схемата Харуна Аракава.

Българската тенисистка пласира единствения ас в мача, като в същото време направи по-малко двойни грешки (3-9) и спечели 58% от точките си на първи сервис (39/67). Терзийска реализира осем от 14-те си брейкпойнта (58%), докато Келер оползотвори пет от своите десет възможности за пробив (50%).

Келер пробив още в първия гейм, но Терзийска реагира отлично и отговори с два последователни брейка, правейки резултата 3-1 в своя полза. Швейцарката не бе далеч от изравняване, след като спечели следващото си подаване а в шестия гейм навакса пасив от 15-40. Терзийска обаче не ѝ позволи да обърне развоя на сета и стигна до нов пробив, който затвърди с гейма на нула за 5-2. Въпреки усилията на опонентката си българката съхрани аванса от три гейма и се наложи с 6-3.

Вторият сет започна по аналогичен начин – с ранен пробив на Келер, последван от обрат за 3-1 от страна на Терзийска. След третия гейм дойде първото прекъсване на играта, но първоначално то не се отрази негативно на играта на българката и тя задържа преднината си до 4-2. След това обаче Келер направи серия от три поредни спечелени гейма, преди Терзийска да успее да прекъсне серията ѝ и да изравни за 5-5. Впоследствие дете си размениха по един пробив и така се стигна до тайбрек.

Той бе напълно равностоен и дълго време никоя от опонентките не успяваше да се откъсне в резултата, но при 7-7 Келер спечели необходимите ѝ две поредни точки и изравни резултата в двубоя след 7-6(7).

Това не обезвери Терзийска и тя започна отлично заключителния сет, записвайки ранен пробив за 3-0. След това обаче двубоят отново бе прекъснат заради дъжд, а при подновяването на играта Келер редуцира пасива си. Последваха два много дълги и оспорвани гейма, които обаче завършиха успешно за втората в схемата и тя охлади ентусиазма на швейцарката, като поведе с 5-1 и на практика решиа мача.

Келер успя да пробие в седмия гейм, след като спаси два мачбола, но след това Терзийска приключи двубоя по най-добрия начин – с гейм на нула, триумфирайки с 6-3, 6-7(7), 6-2 след 2 часа и 42 минути игра.