ITF Кайро, 1/4-финал

Гергана Топалова – Жибек Куламбаева 6-2, 4-6, 7-5

Симон-Антони Иванов – Саймън Кар 6-3, 1-6, 6-1

Габриел Донев – Оливър Крофърд 6-3, 2-6, 2-6

Гергана Топалова се класира за полуфиналите на турнира на ITF в Кайро с награден фонд 15 хил. долара след драматичен успех над седмата в схемата Жибек Куламбаева (№616 в световната ранглиста). Българката, която е поставена под №3, изигра нов силен мач в египетската столица и напълно заслужено намери място сред четирите най-добри в надпреварата.

В битка за мяссто на финала Топалова ще се изправи срещу намиращата се на 976-а позиция в световната ранглиста Барбора Палицова.

Българката бе по-ефективна на начален удар в днешния сблъсък и регистрира повече асове (4-2) и по-малко двойни грешки от своята опонентка (3-4). Топалова оползотвори шест от единадесетте си възможоности за пробив (55%), докато нейната опонентка реализира четири от своите девет брейкпойнта (44%).

Куламбаева първа излезе напред в резултата, но това не продължи дълго – българксата тенисистка реализира първи пробив в мача, повеждайки с 3-1. Казахстанката намали изоставането си, но веднага след това Топалова отново направи серия от три поредни спечелени гейма и надделя с 6-2 в първата част.

Вторият сет започна равностойно, като и двете опонентки спечелиха първите си два сервис гейма. Впоследствие обаче Куламбаева изигра най-силния си период в мача и натрупа преднина от 5-2. Топалова върна интригата, като проби за 5-4, но нейната опонентка прекъсна серията ѝ и се наложи с 6-4, довеждайки мача до заключителен трети сет.

Куламбаева спечели откриващия гейм, но след това Топалова вдигна значително темпото и пое контрола върху играта, в резултат на което поведе с 4-1. Куламбаева осъществи пробив, но българката успя да прекъсне серията на своята опонентка и се доближи само на гейм от победата при 5-3. Казахстанската тенисистка отново успя да възстанови равенството, но впоследствие Топалова реализира решаващ пробив и триумфира с 6-2, 4-6, 7-5 след 2 часа и 44 минути на корта.

Български представител ще има и на полуфиналите при мъжете. Симон-Антони Иванов, който започна участието си в надпреварата от квалификациите, победи петия поставен Саймън Кар (№562 в ранглистата) и за пръв път в кариерата си достигна до финалната четворка на ITF надпревара.

На полуфиналите Иванов ще се изправи срещу поставения под №2 американец Оливър Крофърд, който достигна до финалната четворка след победа над другия български участник при мъжете – Габриел Донев (3-6, 6-2, 6-2).

Мачът започна отлично за Иванов, който записа ранен пробив и поведе убедително с 3-0. Този брейк се оказа единственият в сета и българинът успя да съхрани разликата от три гейма, надделявайки с 6-3 в първата част.

Вторият сет започна по аналогичен начин, но при разменени роли и този път Кар бе този, който поведе с 3-0. Иванов намали изоставането си, но не успя да спечели повече геймове до края на сета и ирландецът се наложи с 6-1.

Впоследствие обаче Иванов изигра най-силния си сет от началото на турнира. Българинът доминираше категорично над своя опонент и успя да натрупа комфортен аванс от 5-0, като по този начин на практика реши мача. Кар прекъсна серията му, като спечели шестия гейм, но Иванов вече не можеше да бъде спрян и триумфира с 6-3, 1-6, 6-1 след 2 часа и 24 минути игра.