Пиронкова бе близо до победата, но отстъпи пред Сабаленка в Маями

Miami Open, втори кръг

Цветана Пиронкова – Арина Сабаленка 6-0, 3-6, 6-7(9)

Цветана Пиронкова загуби от световната №8 Арина Сабаленка във втория кръг на Мастърс турнира в Маями.Първата ни ракета бе много близо до победата след като водеше с 5-2 в третия сет, а след това стигна до два мачбола в тайбрека, но не успя да сломи съпротивата на седмата поставена и трябваше да се примири със загубата.

Пиронкова записа по-малко асове от Сабаленка (2-6), но и направи много по-малко двойни грешки (2-11). Българката спечели повече точки на ретур (47-40) и реализира шест от десетте си възможности за пробив (60%), докато Сабаленка оползотвори четири от осемте си брейкпойнта (50%).

Първи сет:

Световната №8 заложи на агресивни атаки от самото начало, но Пиронкова бе подготвена. Сабаленка показа сериозни колебания на първи сервис, а в последното разиграване допусна непредизвикана грешка и пловдивчанката записа първия пробив в мача.

Пиронкова затвърди пробива като продължи да играе много спокойно и уверено и спечели втория гейм на 15. Подобно на предходния, този гейм също приключи след непредизвикана грешка от форхенд на нейната опонентка.

Българката продължи да играе значително по-добре и за втори път проби пробива на Сабаленка, увеличавайки преднината си на 3-0. Атаките на белорускинята продължаваха да не носят желания от нея резултат, като статистиката след края на гейма показваше, че тя е допуснала цели 7 непредизвикани грешки от началото на мача.

Сабаленка започна да рискува още повече при атаките си, но тази тактика се оказа напълно предсказуема за Пиронкова. Първата ни ракета отново показа много стабилна игра в защита, докато нейната опонентка допусна две поредни непредизвикани грешки. Сабаленка започна все по-често да показва признаци на раздразнение и Пиронкова се възползва от това, завършвайки четвъртия гейм с чудесен уинър.

Българката изоставаше с 15-30 в петия гейм, но успя да обърне резултата и на два пъти стигна до брейкпойнт. Сабаленка избегна опасността, но само временно. Пред Пиронкова се откри трета възможност за пробив, която тя успя да оползотвори след поредна непредизвикана грешка от страна на седмата в схемата.

Шестият гейм бе най-силният за българката в мача. Пиронкова се наложи доста лесно и по този начин приключи първия сет при 6-0 в своя полза след едва 29 минути игра.

Втори сет:

В началото на втората част Сабаленка показа познатото си ниво и най-после успя да открие актива си в мача, спечелвайки откриващия гейм на нула след няколко много качествени атаки.

Пиронкова бе на път да спечели лесно първото си подаване в сета като поведе с 40-0, но Сабаленка върна интригата, намалявайки резултата на 40-30. При последвалото дълго разиграване обаче отново българката бе тази, която показа повече хладнокръвие и принуди осмата в света да допусне нова непредизвикана грешка, след която равенството в сета бе възстановено.

Първата ни ракета започна много силно третия гейм и успя сравнително лесно да стигне до две поредни точки за пробив. Първата бе спасена от Сабаленка, но след това белорускинята отново изпусна нервите си и изпрати топката далеч в аут и Пиронкова осъществи обрат за 2-1, а след края на гейма Сабаленка бе предупредена от съдията заради няколкото реплики на висок глас, които отправи към треньора си между разиграванията.

В четвъртия гейм Пиронкова навакса пасив от 0-30, но след това Сабаленка на два пъти стигна до точка за пробив. Българката обаче отрази и двата брейкпойнта и отново бе по-прецизна в решаващите моменти, като по този начин затвърди пробива и поведе с 3-1.

Пиронкова поведе с 30-15 в петия гейм, но Сабаленка повиши значително качеството на началния си удар и успя да редуцира пасива си в сета, намалявайки изоставането си на 3-2.

В шестия гейм Пиронкова поведе с 30-0, но допусна Сабаленка да обърне резултата и да стигне до точка за пробив. Тя бе спасена от българката, но впоследствие световната №8 реализира втория си брейкпойнт и записа първия си пробив в мача, с който възстанови равенството в сета.

Сабаленка продължи да бъде доста неубедителна на първи сервис, но за сметка на това атаките на белорускинята ставаха все по-прецизни и това и помогна да стигне до обрат и да направи резултата 4-3 в своя полза, повеждайки в геймовете за пръв път от началото на мача.

Белорускинята изигра един от найсилните си геймове от началото на мача и успя за втори пореден път да пробие сервиса на Пиронкова, като по този начин направи огромна крачка към спечелването на сета.

Сабаленка продължи да играе много силно и записа втори пореден гейм на нула в своя полза, който ѝ донесе успеха с 6-3 във втория сет.

Трети сет:

Десният бицепс на Пиронкова бе превързан по време на почивката между сетовете, но въпреки това първата ни ракета започна много силни заключителната част и спечели откриващия гейм на 15.

Българката поведе с 30-0 във втория гейм, но след това Сабаленка осъществи обрат, записвайки два поредни аса, и възстанови равенството в сета.

Пиронкова преоткри верния ритъм и си върна преднината в сета, но след края на гейма отново имаше нужда от медицинска помощ.

Първата ни ракета отново демонстрира нивото, което показваше в началото на мача и реализира много важен пробив. От своя страна Сабаленка отново показа видима липса на концентрация, като геймът приключи с двойна грешка на белорускинята.

Сабаленка запази интригата в сета като записа гейм на нула и намали резултата на 3-2.

При резултат 40-0 в полза на Пиронкова в шестия гейм Сабаленка получи разтежение на левия бедрен мускул и поиска медицинско прекъсване.Белорускинята се завърна на корта, но веднага след това Пиронкова реализира много важен пробив и се доближи значително до победата.

Пиронкова поведе с 40-0 във втори пореден гейм, но след това си позволи отпускане и Сабаленка намали на 40-30. Веднага след това обаче последва нова грешка на белорускинята и Пиронкова се доближи само на гейм от победата в мача.

Сабаленка успя да прекъсне серията на първата ни ракета и намали изоставането си в сета на 5-3.

Белорускинята продължи да играе силно и ситгна до две поредни точки за пробив. Първата бе спасена от Пиронкова, но при втория си опит Сабаленка успя да пробие сервиса на първата ни ракета. След последните две разигравания в гейма обаче световната №8 изпитваше проблеми при дишането си и това наложи ново медицинско прекъсване.

Пиронкова бе близо до победата след като водеше с 30-15, но не успя да задържи преднината си и Сабаленка изравни резултата в сета.

Българката изоставаше с 15-30 в единадесетия гейм, но успя да обърне резултата и да стигне до геймпойнт.Той бе спасен от Сабаленка, но след това Пиронкова стигна до нова възможност, от която се въпзолзва и поведе с 6-5. Сабаленка обаче спечели дванадесетия гейм на нула и доведе мача до тайбрек. В него Пиронкова спаси два мачпойнта, след което самата тя пропусна две възможности за спечелването на мача, като ва крайна сметка Сабаленка се наложи с 0-6, 6-3, 7-6(9) след почти три часа игра.