Свитолина беше в беда, но продължава напред на Miami Open

Miami Open, втори кръг

Елина Свитолина – Шелби Роджърс 3-6, 7-5, 6-3

Елина Свитолина се класира за третия кръг на Мастърс турнира в Маями след трисетов успех над 52-рата в света Шелби Роджърс. Поставената под №5 украинка се намираше в много трудна ситуация, изоставайки със сет и пробив, но успя да си върне контрола върху мача и намери място в следващата фаза.

В трети кръг Свитолина ще се изправи срещу Екатерина Александрова, която по-рано днес отстрани Надя Подороска.

Украинката бе доста по-агресивна на сервис и записа повече асове (8-2), но и по-голям брой двойни грешки (5-1). Свитолина имаше съвсем леко превъзходство при спечелените на сервис (56-54) и ретур (51-48) точки, като в същото време реализира седем от 16-те си точки за пробив (44%), докато Роджърс оползотвори пет от десетте си брейкпойнта (50%).

Роджърс успя да спечели първото си подаване, макар да ѝ се наложи да спасява три брейкпойнта, но веднага след това Свитолина възстанови равенството. Украинката осъществи обрат, записвайки първия пробив в мача, след което увеличи преднината си на 3-1. Роджърс обаче заигра много по-добре и върна пробива за 3-3, а в седмия гейм Свитолина пропусна още една точка за пробив и това позволи на американката да си върне преднината. Роджърс продължи силната си серия като се наложи и в осмия гейм, след което спечели деветия на нула и по този начин надделя убедително с 6-3 в първия сет.

Опонентките си размениха по два пробива в началото на втория сет преди Свитолина да успее да обърне резултата и да поведе с 3-2. Роджърс възстанови равенството, но в следващите два гейма световната №5 даде само една точка на американката и направи резултата 5-3 в своя полза. Сетът изглеждаше решен, но Роджърс спечели убедително следващите два гейма и изравни. Свитолина обаче отново взе преднина при 6-5, след което стигна до две поредни възможности за спечелването на сета. Те обаче бяха спасени от Роджърс, след което 1/8-финалистката от Australian Open отрази още един сетпойнт. Украинската тенисистка обаче продължи да владее инициативата и при четвъртия си опит успя да приключи сета при 7-5.

Роджърс проби в първия гейм на откриващия сет, но Свитолина върна жеста, след което спаси два поредни брейкпойнта на американката и поведе с 2-1. Световната №52 отговори с гейм на нула, но след това Свитолина записа нов пробив и натрупа комфортен аванс от 5-2. Украинката бе съвсем близо до победата след като стигна до два поредни мачпойнта, но те бяха спасени от Роджърс, която намали резултата на 5-3. Радостта на американката обаче не трая дълго, тъй като пред Свитолина се откри трета възможност за спечелването на мача, която тя успя да оползотвори и оформи крайното 3-6, 7-5, 6-3 след два часа и половина на корта.