Пиронкова претърпя поражение в квалификациите за Ролан Гарос

Ролан Гарос, втори квалификационен кръг

Цветана Пиронкова – Сюзан Бандеки 4-6, 6-2, 3-6

Цветана Пиронкова отпадна от квалификациите за Ролан Гарос след загуба в три сета от световната №219 Сюзан Бандеки. Пловдивчанката не бе далеч от успеха, повеждайки с 3-0 в заключителния сет, но след това в играта ѝ настъпи внезапен спад, в резултат на който втората ни ракета претърпя поражение и няма да запише второ поредно участие в основната схема на Откритото първенство на Франция.

Българката регистрира повече асове (3-0) и направи по-малко двойни грешки (2-4), като това ѝ помогна да спечели повече точки на сервис (56-48). Бандеки обаче бе по-резултатна на ретур (45-36), като освен това реализира един пробив повече (5-4).

Пиронкова спечели откриващия гейм, но след това пропусна точка за пробив и позволи на Бандеки да изравни резултата. Българката отговори с гейм на нула, но нейната опонентка също спечели второто си подаване и така резултатът стана 2-2.

Втората ни ракета поведе за трети път след като отрази брейкпойнт, но в шестия гейм пропусна три възможности да пробие сервиса на Бандеки и равенството отново бе възстановено. Швейцарката успя да обърне резултата и за пръв път да вземе водачеството при 4-3, но Пиронкова веднага върна брейка и изравни. За съжаление обаче световната №219 реализира нов пробив, който след това успя да затвърди и така се наложи с 6-4 в първия сет.

Противно на развитието на играта, втората част започна много по-добре за Пиронкова. Българката спечели подаването си след като спаси брейкпойнт, а впоследствие успя да пробие и да удвои преднината си. Втората ни ракета продължи да доминира и първата почивка в сета дойде при 3-0 в нейна полза, след което обаче Бандеки успя да прекъсне серията ѝ и да намали изоставането си.

Пиронкова спаси два поредни брейкпойнта и възстанови разликата от три гейма при 4-1, но Бандеки не позволи на пловдивчанката да реализира пробив и спечели убедително подаването си. В следващия гейм швейцарката стигна до три поредни точки за пробив, но всички те бяха отразени от Пиронкова. Малко по-късно българката отрази и четвърти брейкпойнт, като в крайна сметка успя да спечели гейма и да направи сериозна крачка към спечелването на сета, повеждайки с 5-2.

Пиронкова стигна до два поредни сетбола, но първият бе пропуснат след неуспешна атака, а при следващата възможност Бандеки пласира неспасяем уинър по правата. Това обаче не отчая българката и не след дълго пред нея се откри трети шанс за спечелването на сета. Този път Пиронкова бе значително по-прецизна и по този начин надделя убедително с 6-2 във втората част.

Пловдивчанката пропиля преднина от 40-15 в началото на заключителния сет, но въпреки това не позволи на опонентката си да запише ранен пробив и поведе в геймовете. Впоследствие Пиронкова заигра още по-добре и реализира първия брейк в сета, след което го затвърди с гейм на нула, натрупвайки солиден аванс от 3-0. Българката можеше да направи преднината си още по-голяма, но в четвъртия гейм пропусна точка за пробив и Бандеки намали резултата.

Тази грешка се оказа много скъпа, тъй като впоследствие в играта на Пиронкова настъпи спад, от който швейцарката се възползва. Бандеки осъществи пробив в петия гейм, а след това възстанови равенството в сета при 3-3. Швейцарката продължи да доминира и проби още два пъти сервиса на Пиронкова, като по този начин успя да направи серия от шест поредни спечелени гейма и да триумфира с 6-4, 2-6, 6-3 след малко повече от два часа игра.