Цветана Пиронкова елиминира втората поставена в Нотингам

ITF W100 Нотингам, първи кръг

Цветана Пиронкова – Нао Хибино 6-3, 6-7(13), 6-3

Цветана Пиронкова се класира за втори кръг на турнира на ITF в Нотингам след победа над намиращата се на 84-то място в световната ранглиста Нао Хибино. Втората ни ракета можеше да реши мача много по-рано, но пропусна цели седем мачбола в инфарктния тайбрек на втория сет. Въпреки това Пиронкова отново намери верния ритъм и стигна до заслужен успех, елиминирайки поставената под №2 японка.

Следващата опонентка на пловдивчанката ще бъде победителката от мача между Камила Рахимова (№135 в ранглистата) и Моника Николеску (№175).

Пиронкова беше по-агресивна на сервис и записа повече асове (5-2), но броят на двойните ѝ грешки също бе по-висок (4-2). Втората ни ракета имаше сериозно превъзходство при спечелените на втори сервис точки (25-12) и реализира пет от седемте си точки за пробив (71%), докато Хибино оползотвори само три от своите дванадесет брейкпойнта (25%).

Пиронкова спечели откриващия гейм, но Хибино също не сгреши при първото си подаване и възстанови равенството. Българката обаче отговори с гейм на нула, след което проби за 3-1. Силното представяне на втората ни ракета продължи и тя записа още един гейм на нула, преди японката да успее да прекъсне серията ѝ и да намали изоставането си на 4-2.

Хибино опита да постави Пиронкова под още по-голямо напрежение, но в седмия гейм пловдивчанката осъществи обрат от 0-40 и направи резултата 5-2 в своя полза. Японската тенисистка отново редуцира пасива си, но това не притесни Пиронкова, която приключи първия сет при 6-3 в своя полза.

Силното представяне на българката продължи и тя осъществи пробив на нула в началото на втория сет, след което затвърди брейка и удвои преднината си. Впоследствие обаче в играта на Пиронкова настъпи спад и тя позволи на Хибино да обърне резултата и да поведе с 3-2.

Пловдивчанката прекъсна серията на опонентката си с гейм на нула, но японската тенисистка си върна водачеството. Пиронкова обаче отново успя да изравни, след което записа пробив и излезе напред в резултата при 5-4, доближавайки се само на гейм от победата.

Намеренията на втората ни ракета бяха осуетени, тъй като Хибино успя да пробие, след което записа гейм на нула и по този начин направи резултата 6-5 в своя полза. В дванадесетия гейм пред японката се откри точка за спечелването на сета, но Пиронкова избегна опасността и се стигна до тайбрек.

В него Хибино поведе с 3-1, но впоследствие българката реализира четири безответни точки. Втората ни ракета стигна до два поредни мачбола, но не успя да реализира нито един от тях. В хода на гейма Пиронкова имаше още пет шанса да приключи мача, но Хибино продължаваше да избягва поражението. Пловдивчанката спаси два сетбола в хода на гейма, но в крайна сметка нейната опонентка надделя с 15-13 и доведе мача до трети сет.

Пиронкова на два пъти поведе в началото на заключителната част, но Хибино успяваше да възстанови равенството. Българката отново взе водачеството, но този път нейната опонентка не успя да отговори на темпото ѝ и Пиронкова записа пробив на нула, правейки резултата 4-2 в своя полза.

Хибино редуцира пасива си, но четвъртфиналистката от US Open спечели нов гейм на нула и поведе с 5-3. Пиронкова продължи да доминира и в деветия осъществи обрат от 15-30, като по този начин триумфира с 6-3, 6-7(13), 6-3 след 2 часа и 22 минути игра.