Победно начало на австралийското лято за Цвети Пиронкова

Yarra Valley Classic, първи кръг

Цветана Пиронкова – Людмила Самсонова 6-2, 6-1

Цветана Пиронкова започна по възможно най-добрия начин своето австралийско лято. Само ден след края на двуседмичната карантина ракета №1 на България даде само 3 гейма на Людмила Самсонова в първия кръг на Yarra Valley Classic, един от двата WTA 500 турнира, които стартираха в неделя на „Мелбърн Парк“.

Самсонова бе първата съперничка на Пиронкова след завръщането ѝ на корта на US Open, а мачът им няколко месеца по-късно бе още по-убедителен в полза на българката. Тя бе много по-стабилната и уверена тенисистка от двете на корта, използваше чудесно началния си удар и така напълно закономерно стигна до комфортния успех.

Мачът продължи едва 59 минути, в които четвъртфиналистката от US Open реализира 5 пробива при 11 възможности – два в първия сет и три във втория, в който дойде и единственият брейк в полза на съперничката ѝ.

По този начин Пиронкова продължава победната си серия от началото на годината, която за нея започна с три успеха в квалификациите за Australian Open, играни в Дубай. Победата е и под №10 за нея след завръщането ѝ от майчинство спрямо само две загуби.

Във втори кръг нейна съперничка ще бъде №9 в схемата Дона Векич – още една тенисистка, която бе победена от българката на US Open. Мачът в Ню Йорк бе четвъртият помежду им като до момента хърватката няма нито една победа. Сблъсък №5 ще бъде още в понеделник като е четвърти в програмата на корт №7, на който мачовете започват в 1:30 часа след полунощ българско време.

Двубоят срещу Самсонова започна с колеблива игра на сервис и от двете, но Пиронкова бе тази, която нанесе първия удар с пробив за 2-0, а след това отрази шанс за рибрейк.

Петият гейм бе и първият на 0 в полза на Пиронкова, а при 5-2 поредната двойна грешка на съперничката ѝ доведе до край на сета.

Втората част продължи с предимство за световната №136, която проби за 2-0. В следващия гейм Самсонова заигра освободено и доста агресивно, което доведе до рибрейк. Това обаче се оказа единственият пробив в полза на рускинята. Веднага след това с няколко хубави ретура Пиронкова си осигури нов пробив, а до края 22-годишната ѝ съперничка не взе нито гейм повече.