На живо: Цветана Пиронкова – Людмила Самсонова 6-2, 6-1

В неделя официално започва „австралийското тенис лято“, а още в първия ден ще имаме удоволствието да видим на корта Цветана Пиронкова.

Българката, която преодоля квалификациите за Australian Open, ще участва на Yarra Valley Classic, един от трите WTA 500 турнира в „Мелбърн Парк“, които ще се проведат в следващата седмица.

Нейна съперничка в първи кръг е Людмила Самсонова – рускинята, която бе и първата изобщо съперничка на Пиронкова след завръщането ѝ на корта след тригодишна пауза заради майчинство. Това се случи в първи кръг на US Open, където Цвети победи категорично с 6-2, 6-3 и впоследствие достигна до четвъртфиналите.

Това е и единственият мач помежду им до този момент. Самсонова също преодоля квалификациите за Australian Open. В момента тя е №127 в света, докато Пиронкова е №136 след участието си на едва два турнира – US Open и Ролан Гарос.

При победа ракета №1 на България ще срещне Дона Векич във втори кръг.

Актуализирай статията!

Първи сет:

1-0 Пиронкова започна мача с двойна грешка, но след това серия от хубави сервиси донесе бързо спечелване на гейма.

2-0 Пробив за Пиронкова! Геймът започна с двойна грешка на Самсонова и непредизвикана от форхенд. С дълбок бекхенд Пиронкова си осигури два брейкбола при 15-40, които рускинята успя бързо да неутрализира. Впоследствие се стигна до трета възможност, при която запазената марка на Пиронкова слайс форхенд затрудни съперничката и така пробивът бе факт.

3-0 Пробивът е затвърден, макар и трудно. При 0-30 Самсонова изпусна златна възможност, пращайки драйв волето си в мрежата. Рускинята все пак стигна до шанс за пробив, но в тези момент отново сервисът на българката бе на ниво.

3-1 Първи гейм в полза на Самсонова, която пропусна два геймбола и трябваше да минава през равенство, но с успешно излизане на мрежата успя да промени нулата срещу своето име.

4-1 Гейм на 0, в който Самсонова почти не се срещна с топката след хубавите начални удари на Пиронкова, сред които бе и първият ас в мача.

4-2 Рускинята отговаря с гейм на 0 на свой ред след няколко хубави комбинации, в които не даде шанс на четвъртфиналистката от US Open.

5-2 Самсонова повиши нивото си в последните минути, но Пиронкова успя да си вземе подаването, след като при 30-30 отново затрудни съперничката си със слайс форхенд, а след това реализира и геймбола си.

6-2 Пробив и сет за Пиронкова! Самсонова започна гейма с две грешки, а след това много дълбокият бекхенд ретур на българката ѝ осигури три последователни сетбола. Два бяха отразени, но при третия рускинята направи поредната си двойна грешка и така сетът приключва след 32 минути игра.

Втори сет:

1-0 Хубаво начало и на втория сет. При 40-30 Пиронкова сложи край на гейма с втория си ас.

2-0 Пробив за Пиронкова на старта на втората част! Серия от грешки на Самсонова доведоха до 15-40. Рускинята отрази двата брейкбола, единият след първия си ас. Въпреки това се стигна до нов и при него слайс бекхендът ѝ отлетя далеч в аут.

2-1 Пробив на 0 за Самсонова. Изведнъж рускинята заигра доста освободено и с мощни ретури затрудни максимално Пиронкова.

3-1 Пробив за Пиронкова! Българката задържа преднината си след серия от хубави ретури, допълнени от грешки на Самсонова.

4-1 Този път пробивът е затвърден. От 30-0 Самсонова стигна до 30-30 с два дълбоки ретура, но нямаше сили за повече в гейма.

5-1 Нов пробив за Пиронкова! Геймът вървеше добре за Самсонова, но Пиронкова не се отказа и след изключителен ретур стигна до 40-40. Четвъртата двойна грешка на рускинята доведе до брейкбол, при който перфектната защита на пловдивчанката я доближи максимално до победата.