Виктория Томова претърпя поражение на старта на турнира в Мейкън

ITF W80, Мейкън (САЩ), първи кръг

Магдалена Фрех – Виктория Томова 6-2, 5-2 (отк. Томова)

Викория Томова претърпя поражение в два сета от 165-тата в света Магдалена Фрех в първия кръг от турнира на ITF в Мейкън, САЩ. Полякинята демонстрира тенис на много високо ниво, за който втората ни ракета при дамите така и не успя да намери отговор.

Томова спечели първата точка в мача, но веднага след това Фрех пое инициативата и спечели гейма, след което удвои преднината си в сета, триумфирайки сравнително спокойно във втория. Полякинята продължаваше да играе все по-силно, като в следващите два гейма даде само една точка на Томова и така резултатът набъбна до 4-0.

В петия гейм Томова предложи по-сериозна съпротива и спаси точка за пробив, но нейната опонентка достигна до втора възможност, която успя да реализира и така Фрех напрактика уби интригата в сета, като поведе с 5-0.

Томова обаче не възнамеряваше да се предава и в шестия гейм достигна до две поредни точки за спечелването на гейма. Фрех спаси и двете, но Томова продължи да упорства и реализира третата си възможност, като по този начин откри сметката си в мача. Българката стигна до пробив след много за нея седми гейм и намали резултата на 5-2, но веднага след това Фрех прекъсна серията на Томова и спечели сета след 35 минути игра.

Полякинята запази доброто темпо и спечели на нула откриващия гейм във втория сет, но Томова върна жеста и равенството бе възстановено. Противно на развоя на играта българката първа стигна до пробив във втория сет. В маратонския трети гейм тя и Фрех на няколко пъти си размениха водачеството, а полякинята спаси две точки за пробив. Третият опит обаче се оказа щастлив за Томова и тя поведе в геймовете за пръв път от началото на мача, прaвейки резултата 2-1 в своя полза.

В четвъртия гейм Томова навакса пасив от 0-30, но този път Фрех устоя на натиска на втората ни ракета и изравни резултата. В петия гейм Томова показа железни нерви, отразявайки три поредни точки за пробив на полякинята. Малко по късно родната тенисистка спаси още един брейкпойнт, но в крайна сметка Фрех спечели маратонския гейм, продължил почти 10 минути, и осъществи пълен обрат, повеждайки с 3-2.

Този успех даде огромна доза самочувствие на Фрех, която „настъпи газта“ и в следващите два гейма даде само една точка на Томова, повеждайки комфортно с 5-2.

Това се оказа последният гейм в мача, тъй като след неговия край Томова се оттегли заради травма.