Томова е във втори кръг в Андрезю-Бутеон след убедителна победа

Томова е във втори кръг  в Андрезю-Бутеон след убедителна победа

ITF W60, Андрезю-Бутеон (Франция), първи кръг

Виктория Томова – Амандин Хес 6-3, 6-2

Виктория Томова се класира за втория кръг на турнира на ITF в Андрезю-Бутеон с награден фонд от $60 хил. след победа в два сета над 278-мата в света Амандин Хес. Българката допусна обрат след много силното начало на първия сет, но успя да си върне контрола върху мача и да стигне до напълно заслужен успех.

В следващата фаза Томова ще се изправи срещу победителката от мача между Катинка фон Дайхман (№275 в световната ранглиста) и Шиаоди Ю (№166).

В хода на мача Томова записа по-малко асове (2-5), но и направи по-малко двойни грешки от Хес (3-6). Българката реализира 5 от 13-те си възможности за пробив, докато нейната опонентка оползотвори само един от трите си опита.

Мачът започна по отличен начин за Томова, която още в първия гейм проби сервиса на опонентката си, след което увеличи преднината си на 2-0. Българката стигна до нов брейкпойнт при 40-30 в третия гейм, но не успя да се възползва от чудесната възможност и нейната съперничка намали резултата в сета.

Хес изравни за 2-2 след много силен четвърти гейм, след което продължи да играе по-добре и стигна до пълен обрат. Томова обаче прекъсна серията на французойката и възстанови равенството при 3-3.

В оказалия се маратонски седми гейм опонентките на няколко пъти си размениха водачеството и всяка от тях имаше по два геймбола, които обаче не бяха реализирани. Томова все пак записа нов пробив, след като оползотоври третата си възможност и поведе с 4-3.

Втората ни ракета продължи да доминира, като в следващите два гейма даде само една точка на Хес и по този начин спечели първия сет с 6-3 след 38 минути игра.

Томова бе значително по-добрата тенисистка на корта и през втория сет. Софиянката показа много динамична и агресивна игра, която ѝ позволи бързо да натрупа комфортна преднина от 3-0. Хес успя да намали резултата като спечели на нула четвъртия гейм, но веднага след това Томова отново взе инициативата и увеличи преднината си на 4-1.

Хес обаче показа непримиримост и спечели следващия гейм, а в седмия стигна до точка за пробив. Тя обаче бе отразена от Томова, която не допусна опонентката ѝ да върне интригата в сета и поведе с 5-2, доближавайки се само на гейм от победата.

Триумфът изглеждаше съвсем близо след като българката стигна до два поредни мачпойнта, които обаче бяха спасени от нейната опонентка. Впоследствие Томова имаше още две възможности за спечелването на мача, но те също не бяха оползотворени. Това не обезкуражи втората ни ракета, която продължи да поставя Хес под напрежение и реализира петия си мачбол, оформяйки крайното 6-3, 6-2 след 1 час и 17 минути на корта.