Томова претърпя поражение на старта в Палермо

Palermo Ladies Open, първи кръг

Виктория Томова – Лучия Брондзети 4-6, 1-6

Виктория Томова отпадна в първи кръг на WTA 250 турнира в Палермо след поражение от световната №190 Лучия Брондзети. Българката започна много добре мача, реализирайки ранен пробив, но впоследствие темпото в играта ѝ спадна значително и във втория сет тя бе напълно надиграна от участващата с „уайлд кард“ представителка на домакините.

Реашаващият компонент за изхода на мача бе успеваемостта на опонентките при точките за пробив. И двете стигнаха до пет брейкпойнта, но Томова успя да реализира само два от тях (40%), докато Брондзети беше безупречна и не пропусна нито една от възможностите си. Втората ни ракета имаше превес по отношение на спечелените на ретур точки (32-27), но за сметка на това отстъпваше значително при тези на сервис (25-43).

Томова загуби първия гейм след като пропиля аванс от 30-0, но след това спечели подаването си, а впоследствие осъществи първия пробив в мача и осъществи пълен обрат за 2-1. Втората ни ракета можеше да увеличи преднината си, но в четвъртия гейм изпусна преднина от 40-30 и Брондзети върна брейка.

Италианката заигра много по-офанзивно и си върна водачеството, след което проби сервиса на Томова, правейки резултата 4-2 в своя полза. Италианката продължи да доминира и се доближи на гейм от спечелването на сета, но Томова успя да прекъсне серията ѝ и намали изоставането си на 5-3.

Последвалият гейм бе най-интригуващият в мача, като българката спаси сетбол, но след това пропусна две точки за пробив. Брондзети пропусна още една възможност за спечелването на сета и в крайна сметка Томова постигна целта си, правейки резултата 5-4. Българката бе много близо до изравняване на резултата в сета, но отново допусна обрат от 40-30 и Брондзети спечели първата част с 6-4.

Световната №190 запази добрия си ритъм и взе преднина във втория сет, но Томова отговори с гейм на нула. Българката можеше да повтори началото на откриващата част, но този път пропусна открилия се пред нея брейкпойнт и Брондзети си върна водачеството. Това се оказа началото на много силна серия за италианката, която не изпусна контрола върху играта до края на мача и на два пъти проби сервиса на Томова, триумфирайки с 6-4, 6-1 след 1 час и 39 минути игра на централния корт.