Томова се класира за основната схема в Сен-Мало

L’Open 35 de Saint-Malo, втори квалификационен кръг

Виктория Томова – Вивиан Хайзен 4-6, 7-5, 6-1

Виктория Томова се класира за основната схема на WTA 125 турнира във френския грaд Сен-Мало след победа в три сета над намиращата се на 447-мо място в световната ранглиста Вивиан Хайзен. Втората ни ракета загуби оспорвания първи сет, но след това подобри значително играта си и осъществи обрат, който ѝ осигури пето участие в основна схема на WTA турнир през тази година.

В първи кръг опонентка на Томова ще бъде световната №90 Кристина Макейл, която е осма в схемата.

Българката бе значително по-ефективна на сервис, като и двата аса в мача бяха нейно дело, и освен това направи много по-малко двойни грешки (2-7). Двете опонентки записаха еднакъв брой спечелени точки на ретур (48), но Томова имаше значителен превес при тези на сервис (52-38). Софиянката реализира девет от 17-те си точки за пробив (53%), докато Хайзен оползотвори шест от своите 16 възможности (38%).

Томова успя да пробие още в първия гейм, но германката върна жеста и бързо изравни резултата. Впоследствие Хайзен на три пъти взе преднина, но втората ни ракета неизменно успяваше да възстанови равенството и така резултатът стана 4-4. Хайзен отново взе водачеството, но този път успя да реализира пробив, който се оказа решаващ и така германската тенисистка спечели откриващия сет с 6-4.

В първите пет гейма от втората част никоя от опонентките не успя да спечели подаването си, но Томова бе тази, която първа успя да затвърди своя пробив и поведе с 4-2. Хайзен обаче се мобилизира и осъществи пълен обрат за 5-4, доближавайки се само на гейм от победата. Томова обаче успя да изравни, след което отново си върна водачеството след гейм на нула. Българката пропусна първия сетбол, до който достигна, но при втория си опит не остави шансове на германката и надделя със 7-5.

В заключителния сет Томова напълно контролираше събитията на корта и категорично надигра своята опонентка. Българката на два пъти проби сервиса на Хайзен и натрупа комфортен аванс от 4-0, като в четвъртия гейм отрази два брейкпойнта. Германката успя да намали изоставането си, но това бе последният позитивен момент за нея в мача. Томова бързо възстанови разликата от четири гейма, след което реализира пробив, с който оформи крайното 4-6, 7-5, 6-1 след точно два часа на корта.