Томова загуби от Ковинич на старта в Чарлстън

MUSC Health Women’s Open, първи кръг

Виктория Томова – Данка Ковинич 3-6, 3-6

Виктория Томова претърпя поражение от световната №65 Данка Ковинич в първия кръг от WTA 250 турнира в Чарлстън. Втората ни ракета, която миналата седмица достигна до първия си WTA полуфинал на надпреварата в Богота, не успя да повтори силното си представяне от колумбийската столица и отстъпи пред тенисистката от Черна гора, която само преди два дни игра на финала на WTA 500 надпреварата в Южна Каролина.

Ковинич бе значително по-агресивна на сервис и записа пет аса срещу нито един на Томова, но също така направи повече двойни грешки от втората ни ракета (4-1). Световната №65 имаше значително преимущество по отношение на спечелените на сервис точки (36-21), като освен това беше безгрешна при възможностите си за пробив (6 от 6), докато Томова оползотвори три от седемте си брейкпойнта (43%).

От самото начало бе видно, че Ковинич ще се опита да приключи възможно най-бързо мача и ще се стреми към кратки разигравания. Тази стратегия се оказа успешна за нея и тя спечели подаването си в откриващия гейм, след което записа първия пробив в мача и увеличи преднината си на 2-0. В маратонския трети гейм, продължил повече от 10 минути, водачеството се смени на няколко пъти, а Томова пропусна четири точки за пробив. Въпреки това обаче българката успя да надделее, след което възстанови равенството при 2-2.

Опонентката на втората ни ракета обаче отговори с два поредни гейма на нула, след което спечели подаването си на 15 и по този начин натрупа солиден аванс от 5-2. Томова успя да прекъсне серията на своята опонентка и да намали изоставането си, но веднага след това Ковинич стигна до три поредни сетбола. Втората ни ракета спаси първия, но това се оказа недостатъчно и при втория си опит Ковинич се наложи с 6-3.

В последното разиграване от сета късметът обърна гръб на Томова след като неин форхенд бе омекотен от мрежата, което даде възможност да нейната опонентка да пласира решаващия уинър.

Ковинич продължи да доминира и проби сервиса на българката още в началото на втория сет, след което удвои аванса си с гейм на нула. След това обаче балансът на силите се промени, тъй като Томова заигра много по-добре. Втората ни ракета спечели следващия си сервис гейм, след което проби за 2-2. Ковинич обаче успя да се отърси от шока и си върна водачеството след нов пробив, след което затвърди брейка и по този начин направи резултата 4-2 в своя полза.

Световната №65 запази добрия си ритъм и направи още една голяма крачка към победата след като спечели на нула седмия гейм. Ковинич не бе далеч от победата и на два пъти поведе в осмия, но Томова показа характер и успя да осъществи пробив, с който намали резултата на 5-3.

Впоследствие българката бе близо до това да застраши още по-сериозно водачеството на своята опонентка като поведе с 40-30. Ковинич обаче изравни резултата като намери линията с чудесен форхенд уинър, след което стигна до мачпойнт. Оказалото се последно разиграване в мача приключи с грешка на Томова и по този начин Ковинич надделя с 6-3, 6-3 след 1 ас и 20 минути игра.