Томова записа победа в квалификациите в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, първи квалификационен кръг

Виктория Томова – Анджелина Габуева 6-3, 6-2

Виктория Томова се доближи до класиране в основната схема на WTA 1000 турнира в Дубай след убедителна победа над 469-ата в света Анджелина Габуева. Втората ни ракета контролираше играта през почти целия мач и заслужено стигна до успеха в първия си сблъсък с 32-годишната рускиня.

Във финалния кръг на пресявките Томова ще се изправи срещу победителката от мача между седмата в схемата Катарина Завацка (№124 в световната ранглиста) и Лаура-Йоана Паар (№197).

Двете опонентки записаха по един ас, но Томова направи по-малко двойни грешки от Габуева (2-6). Българката имаше огромно превъзходство при спечелените на първи сервис точки (30-15), като освен това реализира четири от десетте си брейкпойнта (40%), докато рускинята не оползотвори нито една от четирите възможности за пробив, до които достигна.

Габуева спечели откриващия гейм, но Томова изравни резултата. Рускинята отново взе преднина при 2-1, а в четвъртия гейм на два пъти имаше възможност да пробие. Томова обаче не позволи това да се случи и възстанови равенството, след което реализира първия пробив в мача и поведе с 3-2.

В шестия гейм софиянката отрази два поредни брейкпойнта на своята опонентка и увеличи преднината си преди Габуева да прекъсне серията ѝ и да намали резултата на 4-3. Томова обаче отговори с гейм на нула, след което записа решаващ пробив и спечели първия сет с 6-3.

Българката запази отличното си темпо и във втората част, като в първите три гейма даде само две точки на опонентката си и поведе убедително с 3-0. Томова имаше шанс окончателно да убие интригата, но в четвъртия гейм пропусна три възможности за пробив и позволи на Габуева да редуцира пасива си.

Двете си размениха по още един гейм за 4-2, след което втората ни ракета спечели два поредни гейма на нула и по този начин триумфира с 6-3, 6-2 след 1 час и 22 минути игра.