Вики Томова стартира с двусетова победа на Уимбълдън

Уимбълдън, първи кръг на квалификации

Виктория Томова – Ирене Бурило Ескориуела 6-2, 6-2

Виктория Томова започна с победа участието си в квалификациите на Уимбълдън. В мач от първия кръг на пресявките софиянката, която е поставена под №2, отстрани испанката Ирене Бурило Ескориуела (№227) след 6-2, 6-2 за час и 11 минути игра.

Втората ракета на България бе загубила двата си мача на трева в последните две седмици, но днес бе категорична срещу испанката, доминирайки на първия си сервис, както и на второто подаване на съперничката, на което спечели 75% от точките.

Срещата започна с пробив за световната №105 още в първия гейм, а този аванс се запази в следващите минути, като единственият по-труден момент бе в шестия гейм, когато трябваше да отразява брейкбол. Веднага след това нов пробив реши изхода на сета, макар че затварянето му премина през нови два шанса за пробив на испанката преди Томова да реализира още първия си сетбол.

Втората част стартира още по-добре – четири поредни гейма. Резултатът все пак доведе до леко отпускане и Бурило взе следващите два гейма преди общо петия пробив на българката да я доведе до ситуация да сервира за спечелването на мача – нещо, което постигна при втория си мачбол.

Уимбълдън е най-успешният турнир от Големия шлем за Вики Томова. През 2018-а година тя преодоля квалификациите, както и първи кръг на основната схема, за да си осигури незабравима среща със Серина Уилямс на Централния корт. На последното издание на турнира Томова загуби още на старта на пресявките, така че ще увеличи и точковия си актив.

Във втория кръг тя ще срещне американката Даниел Лао (№238), която победи с 6-3, 6-1 румънката Александра Дюлгеру.