Томова се прости с надеждите си за второ участие на Уимбълдън

Уимбълдън, втори кръг на квалификации

Виктория Томова – Даниел Лао 1-6, 6-2, 4-6

Втората ракета на България Виктория Томова отпадна от квалификациите на Уимбълдън. Във втория кръг на пресявките софиянката допусна поражение с 1-6, 6-2, 4-6 от американската представителка Даниел Лао (№238).

За съжаление, добрите резултати на Томова в последните месеци не помогнаха на корта в Роухемптън, където в равностоен мач 30-годишната ѝ съперничка успя да стигне до успеха.

Именно на Уимбълдън Томова записа най-доброто си постижение в турнирите от Големия шлем, след като през 2018-а постигна четири победи от квалификации и така си осигури незабравима среща със Серина Уилямс във втори кръг на основната схема.

Българката бе втора в схемата на пресявките, но това не ѝ помогна в мача с Лао, която записа втора престижна победа след тази над Александра Дюлгеру. Така от четирите ни представителки в квалификациите единствената, която достигна до третия кръг е Цветана Пиронкова, победила по-рано днес Найкта Бейнс след 6-1, 6-2.

Мачът на Томова започна със сет, в който Лао определено доминираше и често правеше печеливши удари, като в същото време Томова имаше огромни проблеми с началния си удар. В целия сет българката спечели едва 38% от точките на първи и 25% на втори сервис.

Това доведе до логичната развръзка – серия от четири гейма в началото за Лао, преди да дойде единственият спечелен сервис гейм на втората в схемата на пресявките. След него Лао постигна трети брейк, с който затвори сета.

Ситуацията на корта обаче се промени много бързо във втората част. Лао продължи да бъде по-агресивната на корта, но и грешките зачестиха, докато Томова заигра далеч по-прецизно на начален удар. Това доведе до пробив за нея още в откриващия гейм, след което отрази шанс за рибрейк.

Лао загуби подаването си за втори път в седмия гейм, което пречупи съпротивата ѝ в сета, завършил с първия гейм на 0 в мача за българката.

Решителната част започна с нов пробив за световната №105, но той бе върнат незабавно. Това се упражни и малко по-късно с пробиви за 3-2 и 3-3.

В края на мача Лао бе тази, която по-лесно печелеше подаванията си. Томова отрази две възможности за пробив в осмия гейм, но при 4-5 не издържа. Лао стигна до мачбол при 30-40 и успя да се възползва от него, стигайки до ценния успех и място в третия кръг на квалификациите.