Виктория Томова се доближи до основната схема в Мадрид

Mutua Madrid Open, първи квалификационен кръг

Виктория Томова – Лейре Ромеро Гормас 4-6, 6-2, 6-2

Виктория Томова преодоля първия кръг от квалификациите на WTA 1000 турнира в Мадрид след успех над 156-ата в ранглистата Лейре Ромеро Гормас. Испанката спечели откриващия сет, но впоследствие първата ни ракета подобри значително представянето си и не допусна изненада. За българската тенисистка това бе втора победа над тази опонентка в рамките на по-малко от 10 дни, след като я елиминира и на полуфинала на W80 турнира в Сарагоса (6-4, 6-3).

Последното препятствие между Томова и основната схема е световната №109 Клара Бюрел, която победи Кристина Кучова (№366) с 6-2, 7-5.

И двата аса в мача бяха дело на Ромеро Гормас, но за сметка на това Томова направи по-малко двойни грешки (4-7) и бе значително по-резултатна на сервис (63-40). Оглавяващата схемата българка спечели 64% от точките си на първи начален удар (49/77) и реализира седем от деветте си възможности за пробив (79%), докато нейната опонентка оползотвори само четири от 12-те си брейкпойнта (33%).

Ромеро Гормас успя да реализира първия пробив в мача, след който резултатът стана 3-1 в нейна полза. Това се оказа едва първият от седем поредни гейма, в които никоя от опонентките не спечели подаването си. Испанката имаше възможност да сервира за сета при 5-3, но Томова върна интригата с пробив на 15. Първата ни ракета обаче не успя да се възползва от шанса да възстанови равенството и представителката на домакините спечели първата част с 6-4.

Противно на развитието на играта до този момент, вторият сет започна с пълна доминация на Томова. Въпреки нелошата игра в защита на нейната опонентка, първата ни ракета реализира два последователни пробива и натрупа комфортен аванс от 4-0. Ромеро Гормас опита да отговори на предизвикателството, но българката даде само две точки в следващите си два сервис гейма и изравни резултата в мача след 6-2.

Томова продължи да владее инициативата и проби в самото начало на решаващия сет, а впоследствие спаси брейкпойнт и увеличи преднината си на 2-0. Испанската тенисистка намали резултата, но не за дълго. Световната №73 спечели и следващото си подаване, след което осъществи обрат от 40-15 и реализира нов пробив, повеждайки убедително с 4-1.

Ромеро Гормас отново стигна до брейкпойнт, но Томова и този път избегна опасността и се доближи само на гейм от победата. При следващото подаване на първата ни ракета отново ѝ се наложи да отразява още три точки за пробив, но и този път не позволи водачеството ѝ да бъде застрашено и триумфира с 4-6, 6-2, 6-2 след 2 часа и17 минути игра на „Аранча Санчес“.