5 големи грешки, които начинаещите в тениса правят

5 големи грешки, които начинаещите в тениса правят

Тенисът не просто е популярен спорт, а такъв, който все повече хора започват да практикуват. И това не е случайно.

Научно изследване от 2016 г., базирано на работата на 8 различни специалисти и със съдействието на Оксфордския университет, търси кой е най-полезния спорт за здравето на хората след 40-годишна възраст. Интересното е, че според него ракетните спортове и най-вече тенисът на корт е номер 1 като здравословно влияние през цялата продължителност на човешкия живот.

В България вече има различни вериги от турнири за любители +40 г. Има над 5 организации, които правят подобни турнири за различни възрастови групи и с различни награди. Най-забавното и полезно в тях са може би социалните контакти, които участниците осъществяват.

Няколко години подред се провеждат европейски и световни първенства за ветерани, където последната възрастова група е над 85 г.

Така че спокойно можем да направим заключението, че тенисът е спорт за цял живот. Дали сте се запалили на 4 или на 40-годишна възраст, няма значение. Важно е удоволствието от играта. И безопасното ѝ практикуване, разбира се! Ако обаче наскоро сте започнали да играeте и вече сте усъвършенствали техниката на изпълняване на основните удари, има някои основни тактически грешки, които е добре да избягвате.

Непрекъснато търсене на свободната част от корта

img_1748

Много любители си мислят, че ако непрекъснато пласират топката в празните пространства на корта, ще спечелят точката много по-лесно. Истината обаче е, че подобна тактика не носи толкова голям успех, колкото изглежда на „първо четене“.

Например ако опонентът ви е в бекхенд половината си, не е задължително всеки път да пращете топката към форхенда му, както и обратното. Системното прилагане на такъв подход не само ви прави предсказуеми на корта, но и значително увеличава възможността да сбъркатe.

Да играете по посока на съперника си не е гаранция за провал. Напротив, това увеличава шанса той да сбърка. Особено при аматьорите, предоставянето на инициативата не е толкова опасно, колкото на най-високо ниво.

Опитването на уинъри зад основната линия

Baseline-Tennis-Strategies

Вместо да сменят посоката на разиграването, много любители се опитват да го завършат от неудобна позиция. Това е грешка.

Да се търси печеливш удар от зад основната линия изисква майсторство и ако ви се получи 1-2 пъти, не означава, че е правилно да се прави. Рискът от пропуск е много по-голям от шанса да спечелите точката.

Разбира се, има моменти, в които е удачно да опитвате уинър, когато сте зад основната линия, но в повечето случаи фактът, че сте там означава, че се защитавате и опитите за контраатака в стил Рафа Надал по-вероятно няма да завършат с успех.

Много аматьори пробват уинър в моменти, когато трябва да се придвижват назад, или настрани. А ударите от движение са много по-трудни. Играйте спокойно, сигурно и не подарявайте точки. Опитвайте се да изграждате точката и да си спечелите позиция, от която е удобно да завършите.

Къса топка и връщане назад

3Gduepif0T1UGY8H4xMDoxOjBzMTt2bJ

Ако навлезете навътре в корта и играете къса топка, не трябва да се връщате назад. Идеята е да накарате съперника си да тръгне напред и да го поставите в уязвима позиция. Да, на мрежата може и да не е мястото, на което се чувствате най-сигурни, но връщането назад в такива случаи е много по-опасно.

Преценявайте кога може да прибегнете до дроп шот. Ако ще излизате на мрежата, търсете апроуч удари към по-слабата страна на опонента си и се старайте да направите отиграването му максимално трудно.

Само по правата

DjokovicDelpo02

Забелязал съм, че много начинаещи обожават плоските удари по правата. Сигурно е по-приятно от топ спин по диагонала, но нали целта е победата?

Ако играете само по правата, единственият ефект, който ще получите е да тичате повече от опонента си и непрекъснато да трябва да пласирате удари от движение. Особено ако съперникът ви е по-опитен, бързо ще се превърнете в „сервитьор“, който след мача ще е упражнявал много по-малко тенис и много повече спринтове на къси разстояния.

Уинъри от движение

grigor 1

Дълбок удар към форхенда на Григор Димитров. Той спринтира, приплъзва се елегантно и с късо и рязко движение изстрелва снаряд, използвайки генерираната сила на съперника. Е, това е красота! Но се случва по телевизията!

Ако сте любител, правенето на уинъри от дефанзивна позиция е нещо, което е по-добре да избягвате. Много по-лесно е да пратите топката по-високо над мрежата, но да остане в игра. Оставете печелившите удари за моментите, в които имате време за подготовка на удара.

Борислав Орлинов, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH