Анна Курникова, чието най-голямо постижение е това, в което не се превърна

Анна Курникова, чието най-голямо постижение е това, в което не се превърна

През 2002 г. Анна Курникова губи в първия кръг на Уимбълдън и медиите надушват следващата си жертва. Рускинята се намира под №55 в света, а кариерата ѝ се движи надолу, след като е направила големия си пробив още на 16, именно в All England Club. „Днес загуби, как ще обобщиш този ден на Уимбълдън?“ – този въпрос е зададен от репортер на BBC, а оттам нататък бившата №8 дава интервю, което ще се помни винаги.

Курникова отхвърля всички въпроси, а репортерът на BBC я поставя на мястото на журналистите: „Какво щеше да питаш като добър начален въпрос?“.

Малко тенисистки са успявали да копират лудостта на рускинята и това, че постоянно е заобиколена от внимание. Пробивът ѝ в спорта бе съпроводен с истеричните крясъци на феновете ѝ от мъжкия пол. Тя се превърна в най-добре платената жена спортист в света, а най-доходоносната ѝ сделка беше свързана с компания, предоставила ѝ сутиен с надпис: „Само топките трябва да тупкат“.

Във времена, в които жените спортисти получаваха по-малко уважение в сравнение с днес, вниманието, насочено към Курникова, бе по-различно в сравнение с това към останалите състезателки. Още на 16 години тя бе определена като тийн секс символ. Таблоидът The Sun обеща в даден момент, че ще публикува „снимка на Анна всеки ден“. Междувременно в почти всяка статия за Курникова присъстваше думата „флирт“, пише The Guardian.

Kournikova

Рускинята може и да е била нахална, груба и кошмар за официалните лица на WTA, но усвои изкуството да разнася напрежението и драмата. Още допреди 18-ия си рожден ден се говореше за връзката ѝ с хокейните звезди Павел Буре и Сергей Фьодоров – съответно на 28 и на 30 години. А когато ѝ казаха, че някои хора не одобряват разликата във възрастта между нея и приятелите ѝ, тя отговори: „Във всяка страна, която посещавам, си имам различно гадже. И се целувам с всички“.

Преди точно 20 години Курникова проби в топ 10 на световната ранглиста. Хората обаче най-вече свързват кариерата ѝ с мрачното настроение от онова интервю на Уимбълдън. Спомнят си я като ужасен играч, който е известен само със своя блясък извън корта, а името ѝ е използвано за поучителни разкази как не трябва да се води кариера. Казват, че може да спечели много пари, които обаче не могат да ѝ купят титла. Анна има само 2 ITF трофея на сингъл в колекцията си, макар да е печелила 16 WTA отличия на двойки, включително титлите от Australian Open през 1999 и 2000 г.

Тя беше солиден атлет с игра, насочена към използване на всички елементи и цялата дължина на корта. Тя започна кариерата си от Москва, за да може да победи Щефи Граф, Мартина Хингис и Линдзи Дейвънпорт, достигайки полуфинал на Уимбълдън през 1997 – когато бе едва на 16. Две години след това вече беше №1 в ранглистата на двойки. Не постигна обаче по-съществен резултат в „мейджърите“ на сингъл.

Популярността ѝ може да се дължи на русата ѝ коса и на цялостния ѝ външен вид, но тя се наслади на кариера, за която много тенисисти мечтаят.

kournikova

Анна Курникова е повлияла на много от нейните сънародници в лицето на Анастасия Мискина, Мария Шарапова и Светлана Кузнецова. През 2004 г. трите спечелиха първите три турнира от Шлема за годината. А Курникова вече бе изиграла последния си мач.

Шарапова прекарва своите първи години в Тура под постоянните сравнения със сънародницата си, но бившата №8 винаги е била модел за подражание на руските състезателки. Самата Мария последва пътя ѝ от Русия до академията на Болетиери във Флорида. „Знаех, че се нуждаех от това да задмина Курникова. Когато го направих, можеше успехите ми да се разглеждат отделно“, пише петкратната шампионка от Шлема в своята автобиография.

Запитана кои са най-влиятелните руски тенисисти, Светлана Кузнецова не се замисли: „Анна Курникова със сигурност е №1“, каза сънародницата ѝ, цитирана от WTA Insider. „Тя донесе огромна популярност на тениса в Русия, на женския тенис в частност. Всеки след нея беше просто след нея. За мен тя беше огромен тласък напред. Всеки казваше, че никога не е печелила турнир, хе-хе, ха-ха. А аз мислех: „Добре, вие били ли сте в топ 10? Държали ли сте някога ракета?“.

Kournikova

В средата на 90-те години на 20 век женският тенис се намираше в такава рутина, че Мартина Навратилова нарече Тура „Щефи Граф и седемте джуджета“. Вълната на Винъс Уилямс, Серина Уилямс, Мартина Хингис и Анна Курникова обаче промени играта и донесе нов свеж полъх. Тяхното небрежно излъчване беше магнит за реклама.

Женският тенис винаги е бил отличаващ се сред всички други женски спортове, но част от този успех се дължи на блясъка и на „секс символите“. Начинът, по който Курникова се промотираше, привличаше внимание и бе заобиколена от агенти, ѝ помогна да оформи модела на спорта, преди той да стане по-професионален след 2010 г.

В края на краищата, пламъкът на Курникова гореше ярко. До 2003, когато, само на 22 години, тя получи контузия в гърба и скоро сложи край на кариерата си. Винаги в пространството ще остане въпросът какво щеше да се случи, когато тенисистката стане по-възрастна и камерите вече са открили някой друг, към когото да сочат. Няма да узнаем.

Може би най-великото ѝ постижение е това, в което тя не се превърна. Вместо отчаяно да се опитва да поддържа имиджа си заради липсата на публика, тя просто пое по друг път.

Сега Анна Курникова живее много потаен живот, за разлика от времената, в които се състезаваше на корта. Тя е омъжена за Енрике Иглесиас и двамата имат три деца. Мина много време, преди да бъде обявен дори полът на последното от тях. Въпреки че дълго го пазеха в тайна, Енрике и Анна все пак обявиха, че се радват на момиченце, което се е родило на 30 януари тази година.

kournikova

Анна и Енрике се запознават през 2001 г. на снимачната площадка на видео клипа към песента „Escape“, но едва след две години започват връзката си. Те имат и двугодишни близнаци – момиче и момче, носещи имената Николас и Луси.

Сега Курникова изглежда щастлива, а не мрачна, както често се случваше на корта. Това е най-важното.

Източник: The Guardian


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH