Дуели на стилове и поколения: 5 велики финала на Ролан Гарос при жените

Дуели на стилове и поколения: 5 велики финала на Ролан Гарос при жените

Ролан Гарос е турнир, който всяка година приковава вниманието на феновете на тениса по целия свят. Турнирът в Париж е един от онези, на който се раждат легенди.

И докато митовете за Рафаел Надал и Бьорн Борг сякаш се носят във въздуха около „Филип Шатрие“, то надпреварата при жените често не получава заслуженото внимание. В навечерието на тазгодишния финал при дамите Евроспорт ни припомня най-великите женски финали на „Ролан Гарос“.

5. Дженифър Каприати срещу Ким Клайстерс (2001)

Преди началото на 2001 г. Дженифър Каприати е известна най-вече с един от най-грандиозните допинг скандали в историята на женския тенис. Изглежда, че тийнейджърската сензация, определяна като бъдеща суперзвезда, ще последва добре познатия път на упадък и неоправдани очаквания.

През 2001 обаче американката си извоюва ново място в историята, този път доста по-положително. Годината започва шеметно за Каприати, която сензационно печели Australian Open, като побеждава Мартина Хингис на финала. Ролан Гарос обаче е турнирът, на който тя затвърждава мястото си в историята и показва на всички, че триумфът в Мелбърн не е просто еднократно чудо.

На финала в Париж Каприати се изправя срещу една от фаворитките Ким Клайстерс. Първият сет е истинска катастрофа за американката и Клайстерс повежда след категорично 6-1. Каприати обаче показва характер и печели втория сет с 6-4. Третият сет остава в историята като може би най-великият в женския турнир на Ролан Гарос, като след спиращ дъха трилър Каприати надделява с 12-10 гейма и печели своята втора поредна и, както се оказва, последна титла от Големия шлем.


4. Щефи Граф срещу Мартина Хингис (1999)

Докато финалът между Каприати и Клайстерс е среща между две изгряващи звезди, то този между Щефи Граф и Мартина Хингис 2 години по-рано е сблъсък на поколенията. През 1999 Хингис тепърва се утвърждава като част от тенис елита и на „Ролан Гарос“ швейцарката преследва кариерен Голям шлем.

На свой ред по това време Граф вече е установила такава безжалостна доминация, че едва наскоро Серина Уилямс подобри рекорда на германката от 22 „мейджър“ трофея.Носена на крилете на младежкия ентусиазъм Хингис печели първия сет с 6-4, след което повежда с пробив във втория.

Граф обаче показва легендарната немска психика и осъществява обрат, като печели сета със 7-5 и изравнява резултата. В третия сет Граф показва защо е една от най-великите в историята като напълно доминира над много по-младата Хингис и печели категорично сета с 6-2, а заедно с това мача и титлата.Неочаквано, но този финал се оказва тъжен и за двете финалистки. След мача Граф обявява, че това е последното ѝ участие на „Ролан Гарос“, а спечелената титла се оказва нейната последна от Големия шлем. Мартина Хингис пък става жертва на доминацията на сестрите Уилямс и така и не успява да спечели трофея в Париж.


3. Щефи Граф срещу Аранча Санчес Викарио (1996)

След нападението над Моника Селеш и преди възхода на Мартина Хингис като най-сериозна конкурентка на Щефи Граф се утвърждава Аранча Санчес Викарио, като двете изиграват няколко запомнящи се финала в средата на 90-те години.

Година по-рано двете са изиграли епичен сблъсък на Уимбълдън, като един от геймовете в третия сет продължава 20 минути. Този мач до днес е описван от мнозина като най-великия в женския тенис.На финала в Париж през 1996 двете отново не разочароват феновете. Граф печели първия сет с 6-3, но втория отива на сметката на Викарио след 7-4 в тайбрека.

В третия сет и двете показват най-доброто от себе си, като в крайна сметка Граф печели драматично решаващия сет с 10-8. Срещата продължава малко повече от 3 часа, като това е и най-дълго продължилият женски финал в историята на „Ролан Гарос“.

2. Крис Евърт срещу Мартина Навратилова (1985)

Крис Евърт и Мартина Навратилова създават едно от най-легендарните съперничества в тениса, като и двете завършват кариерите си с по 18 титли от Големия шлем.

Навратилова триумфира на Уимбълдън цели 9 пъти, като в 5 от тези финали побеждава именно Евърт. На „Ролан Гарос“ обаче ролите са разменени.Евърт ликува в Париж рекордните 7 пъти, като 3 пъти побеждава Навратилова на финала. Най-запомнящият се от тях обаче безспорно е този от 1985. Крис Евърт печели уверено първия сет с 6-3, но във втория Навратилова показва характер и докарва сета до тайбрек, който печели със 7-4. В решаващия трети сет съперничките дават абсолютно всичко от себе си, като в крайна сметка трофеят е за Евърт след успех със 7-5.

Американката много пъти е описвала тази победа като най-удовлетворяващата в кариерата ѝ, тъй като с нея тя слага край на серията от няколко поредни финала на Големия шлем, в който претърпява поражения от Навратилова.

1. Маргарет Корт срещу Крис Евърт (1973)

Най-великият женски финал на „Ролан Гарос“ е не само съревнование между две велики шампионки, но по онова време е истински сблъсък на поколенията. Маргарет Корт, която все още държи рекорда по титли от Големия шлем, се изправя срещу Крис Евърт, която тепърва започва да завоюва мястото си в пантеона на легендите.

На финала на „Ролан Гарос“ през 1973 двете са в коренно различни изходни позиции – Корт вече е триумфирала 4 пъти в Париж, докато за Евърт това е първи финал на Големия шлем. Разликата в натрупания опит също е главозамайваща – Корт е на 31 години, докато Евърт е едва на 18.

Противно на очакванията обаче Евърт печели първия сет със 7-6 и поглежда смело към трофея. Маргарет Корт обаче нямаше да е Маргарет Корт, ако се отказваше толкова лесно. Вторият сет също се решава с тайбрек, който австралийката печели с 8-6.

Третият сет се оказва един от най-великите в историята на женския тенис. В него зрителите наблюдават сблъсък на стилове. От едната страна е Корт с любимата ѝ комбинация „сервис-воле“, а от другата – Евърт с нейната страхотна игра от началната линия. В крайна сметка Маргарет надделява с 6-4 и отново покорява Франция.Този финал отбелязва края на една ера и началото на друга.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH