Годината в цифри: най-много титли, най-изненадващи шампиони, впечатляващи ветерани

Сезон 2019 бе такъв, в който нямаше тенисист, който еднолично да оглави класацията за най-много спечелени титли. Новак Джокович и Доминик Тийм си делят върха, като всеки от тях спечели по пет турнира.

В същото време, Роджър Федерер написа нова златна страница в историята на тениса. Маестрото спечели юбилейната си 100-тна титла в кариерата, след като на финала на АТР500 турнира в Дубай спечели битката на поколенията срещу Стефанос Циципас. Носителят на 20 титли от Големия шлем обаче в крайна сметка остана с четири отличия през годината. Той обаче има общо 103 в кариерата си и е само на шест титли от заветните 109 на Джими Конърс.

Най-много титли:

1. Новак Джокович (5)
2. Доминик Тийм (5)
3. Роджър Федерер (4)
4. Рафаел Надал (4)
5. Даниил Медведев (4)

Джокович завърши годината с три титли на хард и по една на клей и трева. Тийм има три отличия на твърдо и две на червено, докато Федерер е с три на хард и една на трева.

Рафа Надал, който получи специален трофей за завършването на върха в ранглистата още в Лондон и спечели и наградата за спортсменство след това, приключи годината по две титли на клей и хард.

federer-djokovic lonond 2019

Медведев имаше фантастичен сезон. Той записа първата си победа над Александър Зверев и вдигна Мастърс титлата в Шанхай след 6-4 6-1. Руснакът по това време от сезона бе в страхотна серия и спечели последните 18 сета, които изигра, а това доведе до два поредни трофея – в Шанхай и в Санкт Петербург. По-рано през сезона вдигна титлата в Синсинати, което се оказа първото му Мастърс отличие. В САЩ се радваше на „лудо“ лято, чиято кулминация бе финалът на US Open.

DANIIL MEDVEDEV

При двойките, Хуан Себастиан Кабал и Роберт Фара завършиха сезона като №1.  Те  довършиха докрай задачата си на US Open и спечелиха финала на двойки. Двамата колумбийци се справиха с испанеца Марсел Гранойерс и аржентинеца Орасио Себайос с 6-4 7-4. Така в третия си финал на турнир от Голям шлем като тандам спечелиха втора поредна титла, след като по-рано през сезона покориха Уимбълдън.

cabal farah

Играчите, който участваха в дебютните си финали през сезона, завършиха с баланс 15-22 във въпросните двубои. През сезона имаше 15 тенисисти с дебютни титли, което е най-много от 1999 година насам, когато бяха 16.

Адриан Манарино спечели първата си АТР титла в кариерата, след като на финала на турнира в Хертогенбош надигра Джордан Томпсън. Само 79 минути пък бяха нужни на Тенис Сандгрен, за да надиграе Камерън Нори на финала на ABC Classic в Оукланд. А много емоционален бе моментът, когато Ласло Джере стана шампион в Рио:

„Искам да посветя трофея на моите родители. Майка ми умря преди седем години и това е за нея, както и за моя баща, когото изгубих преди два месеца“, каза Джере.

Djere

Най-млади шампиони
1. Алекс де Минор, Сидни (19 години, 11 месеца)
2. Денис Шаповалов, Стокхолм (20 години, 6 месеца, 5 дни)
3. Стефанос Циципас, Марсилия (20 години, 6 месеца, 12 дни)
4. Рейли Опелка, Ню Йорк (21 години, 5 месеца)
5. Тейлър Фриц, Ийстбърн (21 години, 8 месеца)

Финалите между най-млади тенисисти бяха: Матео Беретини (23) срещу Феликс Оже- Алиасим (18) в Щутгарт и Алекс де Минор (19) срещу Тейлър Фриц (21) в Атланта.

Най-възрастни шампиони
1. Роджър Федерер (38 години, 2 месеца)
2. Фелисиано Лопес (37 години, 9 месеца)
3. Жо-Вилфрид Цонга (34 години, 5 месеца)
4. Джон Инсър (34 години, 3 месеца)
5. Рафаел Надал (33 години, 3 месеца)

Финалът между най-възрастни тенисисти бе между Иво Карлович (39) и Кевин Андерсън (32). Южноафриканецът спечели надстрелването с в Пуна и грабна своята шеста ATP титла. Той надделя в „най-високия финал“ в историята на Откритата ера със 7-6(4) 6-7(2) 7-6(5), като в тайбреката на последната част обърна резултата от 2-5.

anderson

Анди Мъри и Стан Вавринка изиграха вълнуващ, оспорван и пълен с обрати двубой на финала в Антверпен, а победител от епичната битка се оказа британецът. Той навакса сет пасив и брейк пасив и на два пъти изоставаше с пробив в третата част, но реализира обрат до 3-6 6-4 6-4.

По този начин завърналият се съвсем наскоро от операция тенисист вдигна първата си титла от 2017 насам, когато последно триумфира в Дубай. Анди показа невероятен характер, за да добави 46-и трофей към колекцията си.

Най-ниско ранкирани шампиони
1. Анди Мъри (№243)
2. Жо-Вилфрид Цонга (№213)
3. Фелисиано Лопес (№113)
4. Хуан Игнасио Лондеро (№112)
5. Ласло Джере (№90)

През сезона финалите между представители на топ 10 са 12, а пет са мачовете за титла между състезатели от топ 5. Раду Албот води в статистиката за спечелена титла с най-много отразени мачбола – 3. Най-дългият мач във формат от три сета е между Лоренцо Сонего и Федерико Делбонис в Кицбюел – 3 часа и 36 минути. Най-дългият финал е между Радо Албот и Даниел Еванс в Делрей Бийч (2:51 ч.), докато най-краткият мач за титла е между Тейлър Фриц и Сам Куери (01:01 ч.)