Коронавирус и тенис – бомба със закъснител

Коронавирус и тенис - бомба със закъснител

Разминавания в плановете, финансови интереси и играчи, които не знаят какво вещае бъдещето. Такава е ситуацията в света на тениса заради пандемията от коронавирус. Големият проблем в този спорт е, че вероятно ще бъде от последните, които ще бъдат подновени. Причината е, че едно футболно първенство например може да стартира при излизане от извънредното положение на локално ниво и определени допълнителни ограничения за безопасност. В тениса обаче нещата не стоят така, хора и играчи от цял свят се събират на едно място, непрекъснато се пътува и това значи, че трябва глобално да бъде решен проблемът, преди отново да гледаме тенис.

Планове и реалност

Australian Open

Истина е, че организаторите на някои турнири вече си правят планове, но реалността е друга. Янко Типсаревич припомни случая с Южени Бушар през 2018-а, когато тя осъди US Open за голяма компенсация, след като се подхлъзна в съблекалнята. Сърбинът направи паралел между тогавашния инцидент и сегашната ситуация:

„Спомнете си случая с Бушар, когато тя осъди US Open за милиони долари. Представете си ситуацията с организаторите, ако им бъде разрешено да проведат турнира и някой се зарази с коронавирус със сериозни последствия. Ще стане голям скандал. Не мисля, че US Open ще поеме риска в такава ситуация във време, в което тя не се е успокоила глобално“, каза Типсаревич.

Организаторите на Ролан Гарос за по-малко от денонощие генерираха върху себе си огромно количество критики. Това стана факт, след като обявиха, че турнирът ще се проведе от 20 септември до 4 октомври тази година. Това означава, че седмица след Париж, предстои US Open.

Появиха се информации, че Надал е подкрепил решението Ролан ГаросДействащата шампионка Ашли Барти няма претенции кога ще се проведе надпреварата – тя е готова да защитава титлата по всяко време. Междувременно Laver Cup зае твърда позиция, че няма да отстъпи. Новите дати на Ролан Гарос се препокриват с демонстративния турнир, който трябва да се проведе между 25 и 27 септември в Бостън.

Финанси

tennis-2100437_1280

Докато тенисът е на трупчета, много от състезателите нямат приходи. За разлика от други спортове, в които играчите имат договори с клубове и дори да им намаляват заплатите във връзка със ситуацията, все пак не остават без пари. В тениса, особено извън топ 100, спортистите разчитат на участието си на турнири. Няма ли състезания, няма пари.

Треньорът на Серина Уилямс Патрик Муратоглу използва профила си в Twitter, за да насочи вниманието към финансовите трудности, пред които са изправени състезателите именно извън топ 100 на професионалния тенис.

Наличието на множество спонсори носи приходи на водещите играчи дори и по време на прекъсване в сезона, но по-задно класираните са поставени в много неприятна ситуация.

„За разлика от баскетболните или футболните състезатели, тенисистите не получават фиксирани годишни заплати – те имат независими договори. Плащат за пътуването си и треньорския си щаб, а техните приходи се определят от броя на победите. За мен тази система, основана върху меритокрация, е добра. Играчите от топ 100 заслужават заплатите си.“

„Това, което намирам отблъскващо е фактът, че 100-тният най-добър състезател в един от най-популярните спортове в света (следен от близо милиард души) едвам успява да свързва двата края.“

Mouratoglou

Беноа Пер  не е щастлив от слуховете, че сезон 2020 в тениса може да приключи преждевременно заради Covid-19 епидемията. Към момента е ясно, че Турът няма да се завърне поне до 13 юли, а някои изразиха съмнения, че това ще се случи преди края на август.

Французинът обаче заяви пред francetvinfo, че се надява да не се взимат крайни решения и играта да бъде подновена още през тази календарна година:

„Наистина съм против отмяната на сезона – такова решение би било истинска катастрофа. При първа възможност трябва да  започнем отново да играем тенис, дори това да се случи през октомври или ноември.“

„Трябва да опитаме да проведем възможно най-много турнири до края на годината.“

Възможно ли е това? Президентът на Тенис асоциацията на Австралия и организатор на Australian Open – Крейг Тайли, не е сигурен дали до края на годината ще можем да наблюдаваме друг турнир от Големия шлем, нито пък дали изобщо ще има тенис.

„Моята лична преценка е, че ще е трудно тенисът да се завърне тази година“, каза Тайли в интервю за The Sydney Morning Herald.

„Това зависи на пътуванията по света – мисля, че това е последното нещо, което ще се възобнови. Смятам, че спортовете, които са с местен фокус, са в силна позиция, а тези, които се съсредоточават върху глобалния мащаб, ще се изправят пред по-голямо предизвикателство“.

craig tiley

Страдат не само играчи, турнири и директори, но и хора, чийто бизнес е свързан с тениса. Основателят на Sportiii Analytics Майк Джеймс разкри пред ubitennis.net, че има трудности. Той е признат професионалист в областта на анализирането на статистически данни и е работил с играчи като Стан Вавринка и Миомир Кечманович. Джеймс е един от стотиците служители зад кулисите, които са в криза.

„Моята работа е пряко свъзара с провеждането на мачове“.

Има ли някой полза от ситуацията?

wimbledon

Уимбълдън бе отменен, като от The All England Club имаха време да помислят до края на април как да действат, но виждайки ситуацията, предпочетоха да не рискуват. Успокои ги  и фактът, че финансовите щети върху Уимбълдън няма да бъдат толкова големи, тъй като това е единственият турнир от Големия шлем, който има застраховка  в такива ситуации. И все пак тук не говорим за полза, а за компенсация.

Някои от турнирите, чиито период на провеждане съвпадна с извънредното положение и забрана за масови мероприятия, например Щутгарт, изразиха желание състезанията все пак да се състоят, но на по-късен етап от годината. Това допълнително усложнява графика, въпреки че отменените олимпийски игри отварят „дупка“ в календара.

От турнира в Мадрид, който трябваше да започне в началото на май, обявиха, че искат да се състои в средата на септември и да бъде като подготовка за Ролан Гарос. Това обаче пряко засяга интереси на надпревари като Sofia Open, които са в същия период. В ситуацията все пак предимство имат по-големите събития и големият въпрос е какво ще изберат турнирните им директори – да се мобилизират за надпревара с времето и останалите или да се оттеглят.

Що се отнася до тенис турнето през лятото, за престижни турнири като Торонто и Монреал тепърва ще става ясно дали ще бъдат проведени. Едно е сигурно, в следващите дни предстоят сериозни разговори за бъдещето.

WTA например работи върху увеличаване на наградните фондове на турнирите, когато сезонът бъде подновен. Новината е на „Ройтерс“, като агенцията се позовава на информация от официални лица от асоциацията, които обмислят още удължаване на сезон 2020.

Светлина в тунела

ITF-ATP-tugwar.jp_

Тенисът е уникален спорт. Той е управляван от седем организации: ATP, WTA, ITF и четирите турнира от Големия шлем. През годините тези организации никога, или поне много рядко, са стигали до единодушно решение. Кризисната ситуация във време на пандемия може да е повод за обединение, но ако не се стигне до такова, всичко може да е бомба със закъснител.

 


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH