Някой май е пил прекалено много уиски? Не, наистина ще играеш с Майк Брайън в понеделник

Някой май е пил прекалено много уиски? Не, наистина ще играеш с Майк Брайън в понеделник

Миналия май около 22:00 часа вечерта някой се обажда по телефона на Филип Полашек. Той си е у дома в Словакия и единственото, с което се е занимавал в последно време е да играе мачове от клубни първенства по тенис и да тренира за мачовете си от клубни първенства по тенис.

 – За понеделник в клуба сме ти намерили страхотен играч. Това е Брайън – казва гласът от слушалката.

– Кой Брайън? – пита Филип.

– Не знам.

В този момент бившият по онова време тенисист решава, че му се е обадил човек, който тази вечер е пил много уиски. На следващия ден отива на корта и го питат дали е готов да се срещне с Брайън.

„Бях готов да се срещна с когото и да било“, споделя Полашек пред официалния сайт на ATP. Оказва се, че става дума за… Майк Брайън.

Легендата на двойки по това време е за една седмица в Словакия, защото приятелката му е от там. На корта Майк остава впечатлен от качеството на игра на Полашек. През следващите няколко дни двамата играят още няколко пъти и дори веднъж правят тандем:

„Тогава за първи път се почувствах, че играя истински тенис, откакто сложих край на кариерата си“.

dodig-polasek

Преди пет години Филип Полашек взима тежкото решение да сложи край на професионалната си кариера. Когато е на 28 години тенисистът има проблем с нервите в тялото си. Нервната система в човешкия организъм е изградена от най-високо организираната жива материя – нервната тъкан. Органите на нервната система осъществяват връзката на организмите с външната среда и взаимната връзка на всички тъкани и органи на останалите органни системи.  Всеки дребен, ако въобще може да се нарече такъв проблем, коства огромни неприятности.

Филип Полашек го изпитва на собствен гръб – в преносен, но и в буквален смисъл, защото има ужасни болки именно в гърба. Но дори това не е най-плашещото в ситуацията му.

„Кракът ми пулсираше след мачове. Прибирах се в съблекалнята и нямах абсолютно никакъв контрол над нервите в крака ми. Ако не го стисках с ръце, можеше да подскача в продължение на 15 минути“, разказва играчът.

„Да кажа, че положението беше зле, е меко казано. В този момент знаех, че кариерата ми е приключила. Дори и да не играех тенис обаче, болката не отшумяваше“.

FILIP POLASEK 2

Пристрастяването е процес на създаване на психическа и/или физическа зависимост към определено вещество или действие. Обикновено пристрастяването е процес, който се развива с времето.

То може да се разглежда и като продължаване употребата на вещество или извършването на дейността въпреки негативните последствия, свързани с тях. Удоволствието и насладата, които са изпитани първоначално, при продължителна употреба на веществото или дейността, води до необходимост от употребата им, за да се възвърне нормалното състояние.

Това е и обяснението Полашек да не се откаже от тениса. Той е пристрастен, и го знае. Отпуска газта в живота си и си дава кратка почивка от тениса. На 33 се завръща на първия си ITF турнир. Болката вече я няма. „Подскачането“ в крака постепенно се е превърнало в лош спомен.

През май миналата година идва и странното обаждане на „препилия с уиски“ и тренировките с Майк Брайън в Словакия – повратен момент в живота на Филип Полашек. Тогава той трябва да избере дали да кара по 7 часа, за да играе мачове на клубно ниво в Германия и да бъде треньор или да върне живота си на професионален тенисист.

Месец по-късно той се завръща в ATP тура – на турнира в Анталия, където партньор му е Иван Додиг. И когато никой не очаква, двамата стигат до финал, седмици по-късно са на 1/2-финал на Уимбълдън. На турнира в Синсинати през 2019 година Полашек и Додиг побеждават по пътя към титлата близнаците Брайън, а по време на азиатското турне печелят титлата в Пекин. Стигат и до финалите в Лондон.

POLASEK FILIP

„Много хора си мислеха, че завръщането ми е невъзможно. По-невероятното е, че играта ми сега е тотално различна. Тялото ми е различно, играя с друга ракета, друг кордаж – единственото, което си остана същото е името ми“, признава Полашек.

„Няма я вече свободата на това да си на 23 години и да си мислиш, че си най-добрият в света – да играеш, без да мислиш. Понякога сега пък мисля твърде много, но преди играех прекалено бързо, а сега виждам ясна картина на корта. Играя по-добре от основната линия, работя върху техниката ми“.

Точно преди 15 месеца настоящето положение на Филип Полашек изглежда като приказка, но сега той се е завърнал и единственият му план е да продължи да става по-добър.

Или както обича да казва: „За мен това не е завръщане, това е една нова кариера“.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH